Reklama

reklama

Dialog klasyki ze współczesnością: finaliści IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dialog klasyki ze współczesnością: finaliści IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"
"Gołoledź" Przybory i Wasowskiego w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży jest jednym z finalistów IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"Foto: mat. prasowe

Sześć spektakli zostało nominowanych przez komisję konkursową do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Są w wśród nich nowe odczytania Reymonta, Wyspiańskiego, Norwida, ale także Makuszyńskiego. Różne koncepcje, różni reżyserzy, ale jedna cecha wspólna: twórczy dialog z klasyczną literaturą rodzimą.

  • Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", rozgrywany już po raz dziewiąty, odbywa się w ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych, które w tym roku będą miały już 48. edycję.
  • Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę aż 60 spektakli z teatrów w całej Polsce. Wybrane spektakle pochodzą z teatrów w Krakowie, Sopocie, Olsztynie, Warszawie, Gnieźnie i Gdańsku.
  • Opolskie Konfrontacje Teatralne jak co roku odbędą się na przełomie maja i czerwca.

Więcej polskiej klasyki w teatrze

– Głównym celem konkursu jest zwiększenie obecności polskich tekstów w klasycznych repertuarach polskich teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru – można przeczytać w założeniach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". – Celem jest nie tylko liczebna intensyfikacja, ale i zachęcenie twórców do poszukiwań. Aby dawne dzieła literatury polskiej rzeczywiście korespondowały ze współczesnością, aby poszukiwać od strony formalnej, przekładać na dzisiejszy język – tłumaczy dr Patryk Kencki, członek Komisji Artystycznej.

Interesujące odczytanie Reymonta, wyjątkowy Norwid

O ile malarska animacja "Chłopów" w reżyserii DK Walchman i Hugh Walchmana poniosła porażkę w wyścigu do oscarowych nominacji, o tyle teatralna adaptacja tychże "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka (Teatr Ludowy w Krakowie) została nominowana do finałowej szóstki IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". – Bardzo interesujące odczytanie powieści Reymonta, przeprowadzone jakby przez pryzmat współczesnej wrażliwości – uzasadnia decyzję komisji rozmówca Tomasza Miary.

Z kolei "Miłość czysta u kąpieli morskich" Cypriana Kamila Norwida (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie) na deskach teatralnych pojawia się bardzo rzadko. Reżyser Zbigniew Brzoza nad tym tekstem myślał dość długo i znalazł dość ciekawą formułą, postarzając bohaterów, czyniąc z nich dojrzałych ludzi poszukujących miłości.

Dwa razy Wyspiański

W tym roku komisja konkursowa zakwalifikowała do finału dwa spektakle wg Stanisława Wyspiańskiego: "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) oraz "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku). – Są to inscenizacje bardzo różne, ale obydwie są odważne, bardzo ciekawe, przygotowane przez przedstawicieli najwyższej półki polskich reżyserów. Jednocześnie trzeba dodać, że obydwie te pozycje w ciekawy sposób dialogują z polską współczesnością – wskazuje Trójkowy gość.


Muzykał i coś dla młodszych widzów

Słowo "klasyka" nie musi od razu oznaczać dzieł z lat dawnych, ani tym bardziej – niezwykle poważnych. I właśnie taka jest "Gołoledź", muzykał (polski odpowiednik musicalu) Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w reżyserii Piotra Kosewskiego (Stowarzyszenie Teatr Nieduży). Warto zauważyć, że jest to przedstawiciel teatru muzycznego, a zarazem offowego.

Natomiast "Przygody Koziołka Matołka" według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie) dowodzą, że dzieła przeznaczone dla dzieci i młodzieży to także klasyka. – Ta ciekawa pod względem formy inscenizacja jest skierowana także do widzów dorosłych – dodaje dr Kencki.

48. Konfrontacje Teatralne tradycyjnie odbędą się w Opolu na przełomie maja i czerwca. Wtedy też odbędzie się finał IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" i poznamy zwycięzcę.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

6:34
Komisja Artystyczna nominowała sześć spektakli do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: dr Patryk Kencki (członek Komisji Artystycznej IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa")
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 14.10

pr

kor-wm

Polecane