Obraz van Gogha w Polsce. Eksperci potwierdzili autentyczność dzieła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obraz van Gogha w Polsce. Eksperci potwierdzili autentyczność dzieła
Obraz Vincenta van Gogha, którego autentyczność potwierdzili badacze, będzie można podziwiać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa WyszyńskiegoFoto: fot. Mt 5,14/Krzysztof Staniszewski

W zasobach galerii Porczyńskich w Warszawie od lat znajdował się obraz "Wiejskie chaty pośród drzew". Dopiero teraz udało się jednak potwierdzić, że jest to autentyczne dzieło Vincenta van Gogha. Od końca kwietnia będzie je można oglądać w Warszawie.

  • Naukowcy z Muzeum Narodowego w Krakowie i Van Gogh Museum w Amsterdamie potwierdzili autentyczność dzieła van Gogha, które znajduje się w zasobach galerii Porczyńskich w Warszawie.
  • Obraz holenderskiego malarza będzie dostępny dla zwiedzających od kwietnia, w ramach wystawy w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Obraz van Gogha, którego autentyczność potwierdzili naukowcy, powstał w 1883 roku, w tak zwanym okresie Drenthe (określanym też holenderskim). Dzieło holenderskiego malarza przedstawia krajobraz z miejscowości Loosduinen, gdzie artysta przebywał w tym czasie. Powstało więc na pięć lat przed słynnymi "Słonecznikami".

Do Polski "Wiejskie chaty pośród drzew" trafiły w latach 80. ubiegłego stulecia. Od 2020 roku obraz znajduje się z kolei w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przez ten czas pozostawał jednak niezbadany, istniały więc uzasadnione wątpliwości co do jego autentyczności. W końcu kilka lat temu pojawiła się możliwość przeprowadzenia badań i oceny, czy dzieło faktycznie wyszło spod pędzla Vincenta van Gogha. Dokonał tego zespół naukowców z Muzeum Narodowego w Krakowie i Van Gogh Museum w Amsterdamie.

- Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani jako jednostka naukowa, która miała przeprowadzić takie badania. To było dla nas bardzo fascynujące - opowiada dr Julio del Hoyo-Meléndez z Muzeum Narodowego w Krakowie. - Wykorzystano standardowe techniki, jakie są stosowane w muzeach. To techniki obrazowania, spektroskopowe i techniki mikroskopowe. Do tego dochodzą badania fizykochemiczne - wyjaśnia gość radiowej Trójki.

Polska ma swój obraz van Gogha. Gdzie można go zobaczyć?

Dzieło holenderskiego artysty będzie można zobaczyć na własne oczy w Warszawie. - Obraz będzie dostępny na wystawie od 26 kwietnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. (...) Będziemy w Polsce mieli możliwość, żeby zobaczyć obraz na żywo - mówi dr Julio del Hoyo-Meléndez.

Najczęściej czytane:


Posłuchaj

3:50
Obraz van Gogha w Polsce. Eksperci potwierdzili autentyczność dzieła (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: dr Julio del Hoyo-Meléndez (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Data emisji: 26.03.2024
Godzina emisji: 13.40

qch/kormp

Polecane