"Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże
Mariusz Grzegorzek - autor i zarazem jej reżyser sztuki "Dziewczyna, która podeptała chleb" na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji.Foto: mat. prom.

W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do nowego spektaklu Mariusza Grzegorzka "Dziewczyna, która podeptała chleb". Autor sztuki i zarazem jej reżyser na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. I nie bez powodu o swoim spektaklu mówi "starotestamentowe Las Vegas". Premiera w piątek, 19 stycznia.

  • Premiera spektaklu "Dziewczyna, która podeptała chleb" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się w piątek, 19 stycznia.
  • Ten nieco prowokacyjny moralitet opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości – mówi o swoim przedstawieniu Mariusz Grzegorzek.

Opowieść o pozornej wolności

- Jak zwykle w dobrej dramaturgii zderzamy plus z minusem, ciemne z jasnym, zderzamy nasze lęki i niepokoje z nadzieją i próbą odzyskania równowagi. I wtedy budują się sensy i energie: w przypadku tego przedstawienia – wokół pojęcia wspólnotowości. Chodząc ulicami, żyjąc w tym kraju mam poczucie, że jesteśmy bardzo zatomizowani, tracimy poczucie tożsamości – tłumaczy Mariusz Grzegorzek, autor i reżyser spektaklu "Dziewczyna, która podeptała chleb" w Teatrze Wybrzeże. – W imię niezależności, odrzucania autorytetów, uzyskujemy rodzaj pozornej wolności, która powoduje, że zaczynamy dryfować (…). Mamy poczucie, że jesteśmy wolni, ale z drugiej strony jesteśmy też zagubieni i zdezorientowani – wskazuje.

Spektakl ciekawy i sugestywny

– Inspirując się wieloma kulturowymi odniesieniami, ten nieco prowokacyjny moralitet opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości. Zabawa trwa w najlepsze, ale wiele wskazuje na to, że jej uczestnicy zapomnieli o wcale niemałych potrzebach człowieka, a szczególnie tych o bardziej duchowej proweniencji. Biblijna triada: wiara, nadzieja i miłość wyglądają tu, jak zagubione siostry na karnawałowym balu pełnym ekscentrycznych przebierańców. Pytanie kiedy, z kim i jak skończy się zabawa w Las Vegas… – opisuje spektakl jego twórca.


W "Dziewczynie, która podeptała chleb" biorą udział m.in. absolwenci Łódzkiej Szkoły Filmowej. – Dziewięcioosobowy team, z którym mi się wspaniale pracowało i z którym, mam takie wrażenie, stworzyliśmy coś ciekawego, sugestywnego i przejmującego – ocenia Mariusz Grzegorzek.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:22
Mariusz Grzegorzek mówi o swojej nowej sztuce "Dziewczyna, która podeptała chleb” (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Mariusz Grzegorzek (autor i reżyser sztuki "Dziewczyna, która podeptała chleb")
Data emisji: 16.01.2024
Godziny emisji: 14.12 

pr/mgc

Polecane