"Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego
2024-01-22, 20:01 | aktualizacja 2024-01-22, 20:01
"Państwo" Platona to jeden z podstawowych i najważniejszych tekstów cywilizacji śródziemnomorskiej. Trudno wyobrazić je sobie na scenie teatralnej, jednak Jan Klata i zespół Teatru im. J. Słowackiego podjęli to ryzykowne wyzwanie. Żeby było trudniej i ciekawiej, całość jest grana w języku oryginału, czyli starogreckim! Premiera odbyła się w piątek, 19 stycznia.
- Platon (424/423 p.n.e. – 348/347 p.n.e.) jest jedną z najważniejszych postaci w historii filozofii, nauki i duchowości oraz jednym z najważniejszych myślicieli całej zachodniej tradycji intelektualnej.
- Spektakl "Państwo/Der Staat" w reż. Jana Klaty powstało w koprodukcji z Nationaltheater Mannheim. Jest grany w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim.
- - To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna. To będzie bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych – deklarują twórcy spektaklu.
Zróbmy coś kompletnie szalonego
– Teatr jest zobowiązany do tego, aby się zastanawiać nad tym, co najważniejsze. A teraz, z jakiś dziwnych powodów, spodobał mi się tytuł tego dzieła. I pomyślałem sobie, że skoro to ma tak dobry tytuł, może warto to po raz kolejny przeczytać. To przeczytałem… – odpowiada z uśmiechem Jan Klata na pytanie o genezę pomysłu wystawienia "Państwa". – A potem pomyślałem "Zróbmy coś kompletnie szalonego w teatrze u dyrektora Głuchowskiego, który jest specjalistą od szalonych pomysłów". I udało mi się przekonać aktorów, żeby coś teoretycznie zupełnie niescenicznego, czyli jeden z podstawowych tekstów ludzkości, przełożyli na język sceniczny – tłumaczy.
– Oprócz tego, bagatela, wszyscy rzuciliśmy się w szalony pomysł, żeby aktorzy nauczyli się kilkudziesięciu – czasem 60., czasem 80., czasem 40. – stron tekstu w języku starogreckim – dodaje.
Problemy ze sprawiedliwością
– To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna. To będzie bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych – deklarują twórcy i od wskazują dwa rzeczywiście ważne pojęcia: sprawiedliwość oraz zrozumienie. – Tak się składa, że wielkie testy są wiecznie aktualne, można powiedzieć "niestety". Ale można też powiedzieć "na szczęście", bo w ten sposób możemy zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy sami w swoich problemach: one pojawiały się już 2,5 tys. lat temu – wyjaśnia reżyser. – Już 100 pokoleń temu był problem ze sprawiedliwością: czym ona jest, jak jest realizowana. I możemy się zastanowić, co dalej – wskazuje.
Spektakl powstał w koprodukcji z niemieckim teatrem w Mannheim, dlatego też nazywa się "Państwo/Der Staat". – Niemcy też mają swoje problemy ze sprawiedliwością. I generalnie mamy do czynienia w Europie z momentem kryzysowym, więc warto powrócić do korzeni – deklaruje.
Jesteśmy w "jaskini platońskiej"
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z prób i spektaklu, aby wiedzieć, że strona wizualna jest niezwykle ważna w tym spektaklu. – Oczywiście! Znajdujemy się przecież w "jaskini platońskiej". "Państwo" jest słynne m.in. ze względu na pierwszy namysł nad tym, co my naprawdę postrzegamy i czy ta rzeczywistość, którą postrzegamy, jest prawdziwą rzeczywistością, gdzie jest źródło tych cieni, na które cały czas patrzymy? – opowiada Trójkowy gość. – Wizja "jaskini platońskiej" jest taka, że są ludzie przykuci w ciemnej jaskini i patrzą na tę ścianę. Na tej ścianie jawią się ruchome cienie, które są animowane od strony słońca, z góry, z wylotu jaskini przez kogoś, jakieś istoty. I dopiero wyzwalając się z tych kajdan, idąc na górę, patrząc na słońce, obcujemy ze światem prawdziwym. I z czymś, jak rozumiem, naprawdę dobrym – tłumaczy.
– Los takiego śmiałka po powrocie do jaskini jest nie do pozazdroszczenia, gdyż on w tych ciemnościach wygląda śmiesznie i budzi niechęć więźniów na dole. Poznanie prawdy grozi tym, że go zabiją – dodaje.
Przeczytaj także
- "Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże
- "Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty
- "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka zostanie wystawiona w Nowym Jorku
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Jan Klata (reżyser spektaklu "Państwo/Der Staat")
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 12.40
pr/kul