Dialog klasyki ze współczesnością: finaliści IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"
Sześć spektakli zostało nominowanych przez komisję konkursową do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Są w wśród nich nowe odczytania Reymonta, Wyspiańskiego, Norwida, ale także Makuszyńskiego. Różne koncepcje, różni reżyserzy, ale jedna cecha wspólna: twórczy dialog z klasyczną literaturą rodzimą.
"Gołoledź" Przybory i Wasowskiego w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży jest jednym z finalistów IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"
Foto: mat. prasowe
- Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", rozgrywany już po raz dziewiąty, odbywa się w ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych, które w tym roku będą miały już 48. edycję.
- Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę aż 60 spektakli z teatrów w całej Polsce. Wybrane spektakle pochodzą z teatrów w Krakowie, Sopocie, Olsztynie, Warszawie, Gnieźnie i Gdańsku.
- Opolskie Konfrontacje Teatralne jak co roku odbędą się na przełomie maja i czerwca.
Więcej polskiej klasyki w teatrze
– Głównym celem konkursu jest zwiększenie obecności polskich tekstów w klasycznych repertuarach polskich teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru – można przeczytać w założeniach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". – Celem jest nie tylko liczebna intensyfikacja, ale i zachęcenie twórców do poszukiwań. Aby dawne dzieła literatury polskiej rzeczywiście korespondowały ze współczesnością, aby poszukiwać od strony formalnej, przekładać na dzisiejszy język – tłumaczy dr Patryk Kencki, członek Komisji Artystycznej.
Interesujące odczytanie Reymonta, wyjątkowy Norwid
O ile malarska animacja "Chłopów" w reżyserii DK Walchman i Hugh Walchmana poniosła porażkę w wyścigu do oscarowych nominacji, o tyle teatralna adaptacja tychże "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka (Teatr Ludowy w Krakowie) została nominowana do finałowej szóstki IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". – Bardzo interesujące odczytanie powieści Reymonta, przeprowadzone jakby przez pryzmat współczesnej wrażliwości – uzasadnia decyzję komisji rozmówca Tomasza Miary.
Z kolei "Miłość czysta u kąpieli morskich" Cypriana Kamila Norwida (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie) na deskach teatralnych pojawia się bardzo rzadko. Reżyser Zbigniew Brzoza nad tym tekstem myślał dość długo i znalazł dość ciekawą formułą, postarzając bohaterów, czyniąc z nich dojrzałych ludzi poszukujących miłości.
Dwa razy Wyspiański
W tym roku komisja konkursowa zakwalifikowała do finału dwa spektakle wg Stanisława Wyspiańskiego: "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) oraz "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku). – Są to inscenizacje bardzo różne, ale obydwie są odważne, bardzo ciekawe, przygotowane przez przedstawicieli najwyższej półki polskich reżyserów. Jednocześnie trzeba dodać, że obydwie te pozycje w ciekawy sposób dialogują z polską współczesnością – wskazuje Trójkowy gość.
Muzykał i coś dla młodszych widzów
Słowo "klasyka" nie musi od razu oznaczać dzieł z lat dawnych, ani tym bardziej – niezwykle poważnych. I właśnie taka jest "Gołoledź", muzykał (polski odpowiednik musicalu) Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w reżyserii Piotra Kosewskiego (Stowarzyszenie Teatr Nieduży). Warto zauważyć, że jest to przedstawiciel teatru muzycznego, a zarazem offowego.
Natomiast "Przygody Koziołka Matołka" według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie) dowodzą, że dzieła przeznaczone dla dzieci i młodzieży to także klasyka. – Ta ciekawa pod względem formy inscenizacja jest skierowana także do widzów dorosłych – dodaje dr Kencki.
48. Konfrontacje Teatralne tradycyjnie odbędą się w Opolu na przełomie maja i czerwca. Wtedy też odbędzie się finał IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" i poznamy zwycięzcę.
Przeczytaj także:
- "Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego
- "Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże
- "Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: dr Patryk Kencki (członek Komisji Artystycznej IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa")
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 14.10
pr
kor-wm