"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka zostanie wystawiona w Nowym Jorku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka zostanie wystawiona w Nowym Jorku
Tadeusz SłobodzianekFoto: PAP/Kacper Rybczyński

"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka jest obecnie najczęściej wystawianym polskim dramatem na świecie. Światowa prapremiera odbyła się w 2009 roku w Londynie, polska, w 2011 w Warszawie. Od 12 stycznia "Naszą klasę" będzie można zobaczyć w prestiżowej nowojorskiej Brooklyn Academy of Music (BAM).

  • Dramat Tadeusza Słobodzianka w Brooklyn Academy of Music przygotował znany ukraiński reżyser Igor Golyak, twórca międzynarodowej grupy teatralnej Arlekin Players Theatre. Spektakl będzie grany do 4 lutego.
  • "Nasza klasa" to pierwszy polski dramat, który został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike.

Dramat Słobodzianka pierwszy raz w Nowym Jorku

"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka to historia 10. uczniów jednej klasy z małego miasteczka – Polaków i Żydów – opowiedziana na przestrzeni blisko 100. lat: od 1925 roku do teraz. Jest w niej narastający faszyzm, wojna, antysemityzm, pogrom, śmierć, niemożliwa do przeprowadzenia próba rozliczenia tej tragedii…

Przedstawienie "Naszej klasy" w Brooklyn Academy of Music to pierwsze pokazy dramatu Słobodzianka w Wielkim Jabłku. Dotychczas nowojorska publiczność miała jedynie możliwość uczestniczyć w doskonale przyjętym performatywnym czytaniu sztuki zorganizowanym w 2015 roku przez polską ambasadę.

Ukraiński reżyser, prestiżowa scena

Brooklyn Academy of Music (BAM) to niezwykle prestiżowa scena nowojorska, której historia sięga 1861 roku. Znana jest jako miejsce ważnych, często awangardowych występów i spektakli. Dość powiedzieć, że pracowali tu tacy artyści, jak Phillip Glass, Peter Brook,  Pina Baush, Laurie Anderson, Ingmar Bergman i wielu innych. Tu także zespół Alice In Chain a także Alanis Morissette nagrywali swoje albumy MTV Unplugged.

Za nowojorski spektakl "Naszej klasy" ("Our Class") odpowiada ukraiński reżyser Igor Golyak, twórca międzynarodowej grupy teatralnej Arlekin Players Theatre. Uroczysta premiera planowana jest 18 stycznia, jednak przedpremierowe spektakle startują już 12 stycznia. Sztuka będzie pokazywana w BAM do 4 lutego.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:14
"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka zostanie wystawiona w prestiżowej nowojorskiej Brooklyn Academy of Music (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Elżbieta Manthey (Agencja Dramatu i Teatru ADiT)
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 14.14 

pr/mg

Polecane