Reklama

reklama

Święta Bożego Narodzenia bywają stresujące. Jak je przetrwać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święta Bożego Narodzenia bywają stresujące. Jak je przetrwać?
Święta i czas przygotowań do nich to jeden z najbardziej stresujących okresów w rokuFoto: Lolostock/Shutterstock

Przed świętami każdy z nas ma listę spraw do załatwienia. Świadomość jej długości jest źródłem stresu, bo do 24 grudnia coraz mniej czasu. Efekt? Niekiedy zapominamy o priorytetach, a przecież święta to okres, w którym najważniejsza jest radość przebywania z rodziną i najbliższymi.

  • Psychologowie zwracają uwagę, że czas przygotowań do świąt, jak i samych świąt, jest jednym z najbardziej stresujących okresów w roku.
  • Nie możemy zapominać, po co my to wszystko robimy: że pomiędzy nami pojawiają się gesty dobroci, zaproszenie do przebaczenia, miłości, rozmowy – mówi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Święta: czas silnego stresu

12 potraw, śnieżnobiały obrus, elegancka zastawa, wysprzątany dom, pomyte okna: to wszystko oznacza, że nadeszły święta. Ale napięcie i stres związane z przygotowaniami mogą być przytłaczające. A na pewno są bardzo męczące…

– Badania wskazują bardzo wyraźnie, że czas przygotowań do świąt, jak i samych świąt, jest jednym z bardziej stresujących okresów w roku. Wtedy może się nam zdarzyć wybuchnąć na naszych bliskich, czego potem żałujemy – mówi Marta Marczewska, psycholożka z Fundacji Rodzina Od Nowa. – I zamiast miłej, świątecznej atmosfery robi się atmosfera zagęszczona, taka tykająca bomba – tłumaczy.

Dodatkowo spotkanie z rodziną i dyskusje przy świątecznym stole też mogą wprowadzić nerwową atmosferę: wiadomo, że nie zawsze wszyscy się zgadzają.

– Każdy ma prawo do własnego zdania, ale też warto pamiętać o tym, że to jest nasza Wigilia, my ją urządziliśmy w ten sposób. Warto przekierowywać uwagę na tematy, które nie będą nas dzieliły, tylko łączyły w ten świąteczny czas – radzi Marta Marczewska.

Gest dobroci, miłości, pojednania

Warto również pamiętać o duchowym wymiarze Wigilii. – Stał się ważny aspekt kulturowy i, w ostatnich latach, bardzo zaawansowany konsumpcjonizm. Musimy robić prezenty, tworzyć bogaty wystrój… To wszystko ma swoje znaczenie, ponieważ podkreśla charakter świąteczny – mówi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. – Ale nie możemy w tym wszystkim zapominać, po co my to wszystko robimy? Że pomiędzy nami pojawiają się gesty dobroci, zaproszenie do przebaczenia, miłości, rozmowy. Może do pojednania z kimś, z kim nie rozmawialiśmy od dłuższego czasu… – wskazuje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:35
Święta: stresujący czas dla wszystkich (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 22.12.2023
Godzina emisji: 6.48

pr

Polecane