"Turystyka świąteczna" zamiast rodzinnej Wigilii? To coraz popularniejszy pomysł
2023-12-22, 08:12 | aktualizacja 2023-12-22, 09:12
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinnym siedzeniem w domu, gotowaniem, ewentualnie okazjonalnym wyjściem w pierwszy czy drugi dzień świąt. Jednak coraz więcej osób decyduje się na tak zwaną "turystykę świąteczną" i łączenie świąt z urlopem. Nie przejmują się opinią rodziny i wolą spędzić czas np. na Teneryfie albo po prostu w ekskluzywnym hotelu.
- Rośnie grupa osób, które wybierają "turystykę świąteczną". I ponad 73 procent nie przejmuje się opinią bliskich na ten temat.
- Nadal jednak większość osób preferuje spędzanie świąt w rodzinnym gronie. Wskazują na wagę kultywowania tradycji, możliwość spędzania czasu w rodzinnym gronie, ale również miłe wspomnienia z dzieciństwa.
Nieważne, co powie rodzina
Święta Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie to tradycja, która jednak powoli zanika. Coraz popularniejsza, szczególnie wśród młodych ludzi, staje się "turystyka świąteczna". Dlaczego się na nią decydują? Oto trzy najważniejsze powody:
- ciekawość i chęć przeżycia świąt w inny sposób (42 procent);
- chęć połączenia świąt z dłuższym wypoczynkiem (28 procent);
- mniejsza ilość pracy i zaangażowania w świątecznym rozgardiaszu (26 procent).
Liczy się także uniknięcie problemu odpowiadania na kłopotliwe pytania i możliwości rodzinnych kłótni przy wigilijnym stole.
Jeszcze jakiś czas temu ważne było, "co powie rodzina, kiedy się dowie, że wyjeżdżamy na święta". Obecnie ten argument słabnie: – 73 procent respondentów nie martwi się opinią bliskich na temat spędzania świąt poza domem. Decydują się na alternatywne formy, a jedną z nich są właśnie święta w hotelu – potwierdza Aneta Stolarska, manager rezerwacji w ekskluzywnym hotelu.
Gody, czyli szczęście w gronie najbliższych
Narastanie zjawiska "turystyki świątecznej" nie oznacza bynajmniej, że rodzinne święta stały się przeżytkiem: nadal zdecydowana większość osób właśnie w gronie najbliższych spędza Wigilię i późniejsze dni.
– W polskiej tradycji jest bardzo ważne, aby w Wigilię cała rodzina zebrała się przy stole. Czas od 25 grudnia, pierwszego dnia świąt, do 6 stycznia, święta Trzech Króli, nazywany jest godami. Gody to wesołość, uciecha, szczęście – tłumaczy Michał Świercz z działu plastyki ludowej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. – A szczęście w kulturze tradycyjnej jest wtedy, kiedy jesteśmy razem ze sobą – wskazuje.
Przeczytaj także:
- Boże Narodzenie: czy święta muszą być idealne, czy trzeba spędzać je z rodziną?
- Jak przeżyć Boże Narodzenie w spokoju i harmonii?
- Co zrobić, by nie marnować jedzenia w święta? Boże Narodzenie w duchu zero waste
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Eliza Cichosz (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 22.12.2023
Godzina emisji: 7.15
pr