Jak przeżyć Boże Narodzenie w spokoju i harmonii?
2021-12-23, 08:12 | aktualizacja 2021-12-24, 10:12
Co robić lub czego nie robić, o co zadbać, o czym pamiętać i jak się ze sobą komunikować, by czas świąt Bożego Narodzenia był dobrym czasem? Podpowiada w Trójce psycholog i psychoterapeuta z Centrum Terapii Dialog.
– Około 60 procent osób pytanych o to, jaki jest dla nich czas świąt, stwierdza, że stresujący. Myślę, że powinno być trochę inaczej. Jakie błędy najczęściej są popełniane w tym czasie? Rozmowy, które odbywają się przy wigilijnym stole, bywają trudne, pada sporo pytań o sprawy osobiste, intymne, o których niekoniecznie chcemy mówić. Podobnie jest z rozmowami o polityce, to temat, który budzi skrajne emocje – podkreśla Marcin Dobrzyński, psycholog i psychoterapeuta Centrum Terapii Dialog.
Strategia unikania? Raczej przesuwania!
Czy "strategia unikania" jest dobrym rozwiązaniem? – Tu ważne jest zbadanie intencji osoby pytającej. Nie zawsze chodzi o złośliwość, raczej źle wyrażoną opiekuńczość. Unikanie nie jest dobrym rozwiązaniem, wywołuje w nas wewnętrzny konflikt w związku z tym, że nie odpowiadamy, nie reagujemy. Ważne jest też, by nie popadać w drugą skrajność, czyli atak na naszego rozmówcę. Można spróbować podejść do tego humorystycznie, przesunąć temat na inne tory, żeby na przykład babcia, zamiast dopytywać o ślub, powiedziała, jak robi się makowiec – podpowiada rozmówca Piotra Firana.
Czas pandemii – wigilia jeszcze bardziej wartościowa
– Wartościowym elementem takich rozmów jest na przykład wspominanie różnych rzeczy, rozmawianie ze starszymi osobami o genealogii rodziny, o tym, co może powodować w nas emocje pozytywne i ciepłe, a nie trudne i takie, które nas od siebie oddalają. Tym bardziej, że często są to spotkania, zwłaszcza w dobie pandemii, po wielu miesiącach. Warto ten czas poświęcić na to, żeby pobyć razem w przyjemnej atmosferze, aniżeli się konfliktować.
Posłuchaj
Perfekcja rodzi frustrację
Często skupiamy naszą uwagę na tym, żeby święta były perfekcyjne. – Czymś, co postępuje, jest wizja idealnych świąt, w której wszystko mamy dopięte na ostatni guzik. A to przecież wymaga od nas ogromnej ilości pracy, czy to przy potrawach, czy przy dekoracjach, czy w ogóle przy zorganizowaniu całości. Gdy przychodzi moment zasiadania do stołu, bywa, że jesteśmy sfrustrowani, gdy coś odbiega od normy, którą sobie wymyśliliśmy, i tym samym oddalamy się od tego, po co właściwie jest to spotkanie – zaznacza gość Trójki i dodaje, że "nie jest to kierunek, który daje satysfakcję".
5 psychologicznych sposobów, by rozmowa przy wigilijnym stole była super / Andrzej Tucholski
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marcin Dobrzyński (psycholog i psychoterapeuta Centrum Terapii Dialog)
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 8.14
mk