Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?
Zła dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe często sięgają naszego dzieciństwa, dlatego, jak mówi dietetyczna Żaneta Rybak, tak ważna jest edukacja w tym zakresieFoto: shutterstock/Jacob Lund

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako do czegoś na chwilę, tylko jako procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla Żaneta Rybak, dietetyczka.

  • Nie tylko to ile, ale i co jemy. Na co powinniśmy zwracać uwagę w naszej diecie?
  • Otyłość jak słabość lub wybór, czyli społeczna stygmatyzacja choroby.
  • Od otyłości do depresji. Jak społeczna presja pogarsza sytuację osób zmagających się z tą chorobą. 

– Dietetyka to jest czysta matematyka, więc jeżeli sobie dostarczymy za dużo kalorii, więcej niż użytkujemy, to oczywiście odłoży się to w postaci nadmiaru kilogramów, nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale też jest druga strona medalu, a mianowicie – co jemy tak naprawdę. Ważne jest to, żeby w tych kaloriach, które sobie dostarczamy, dostarczać sobie odpowiednią wartość odżywczą, odpowiednią jakość białka, tłuszczu, węglowodanów, ale też witaminy i składniki mineralne – wyjaśnia dietetyczka Żaneta Rybak. Jak zauważa, właśnie to jest kluczem do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej i fizycznej. 

. 

Problem, który należy rozwiązać kompleksowo

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako czegoś na chwilę, tylko jak do procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla rozmówczyni Piotra Firana. 

Posłuchaj

13:14
Dietetyczna Żaneta Rybak o dobrych nawykach żywieniowych i przeciwdziałaniu otyłości. Na co powinniśmy zwracać uwagę? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przerwać błędne koło i leczyć otyłość skutecznie?

Jak wynika z najnowszego raportu cyfrowej kliniki zdrowia metabolicznego Holi "Holistycznie o problemie otyłości w Polsce", Polacy postrzegają otyłość jako słabość, wybór lub efekt zaniedbań. Uważają tak zarówno osoby zmagające się z chorobą, jak i osoby z BMI w granicach normy.

Społeczne postrzeganie choroby otyłościowej przekłada się bardzo często na podejmowane samodzielne próby leczenia. Aż trzy czwarte osób zmagających się z chorobą przyznało, że odchudza się obecnie lub odchudzało się w przeszłości. Co więcej – nie były to jednorazowe próby, ale raczej działanie na zasadach błędnego koła. I choć co drugi pacjent chciałby zredukować wagę o ponad 20 kg, skuteczne leki nie są powszechnie dostępne, a sama choroba była zdiagnozowana w ramach NFZ tylko w przypadku dwóch dziesiątych procent pacjentów.

. 

Najczęściej czytane

– Otyłość to choroba przewlekła, złożona, wieloczynnikowa, mająca skłonność do nawrotów. Negatywnie wpływa na zdrowie metaboliczne, nie ma też tendencji do samoistnego ustępowania oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 innych chorób – zaznacza prof. dr hab. Alina Kuryłowicz, członek rady medycznej kliniki Holi. To palący problem, bo jak wynika z prognozy Światowej Federacji Otyłości, do 2025 roku z tą chorobą będzie się zmagało aż 30 procent Polaków. 

.

Dramat społecznej stygmatyzacji 

Osoby z chorobą otyłościową spotykają się ze stygmatyzacją społeczną. Co czwarta chora osoba wskazała, że ze względu na swoją masę ciała woli pracować zdalnie. Dodatkowo liczne badania pokazują, że osoby z nadmierną masą ciała otrzymują niższe wynagrodzenia, rzadziej dostają awans, a nawet są mniej chętnie zatrudniane. Stereotypy i zachowania dyskryminujące te osoby wpływają na wiele aspektów ich życia. W konsekwencji aż 3 na 4 badanych Polaków z otyłością zgodziło się ze stwierdzeniem, że zwiększa ona ryzyko zachorowania na depresję. 

Posłuchaj

2:53
Krzywdzące stereotypy i stygmatyzacja społeczna. Jak wspierać osoby zmagające się z otyłością? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 


. 

Społeczne wsparcie i akceptacja

– Społeczna akceptacja, wsparcie i zrozumienie są konieczne dla polepszenia się globalnej sytuacji związanej z chorobą otyłościową. Spojrzenie na pacjentów zmagających się z otyłością bez uprzedzeń jest kluczem do wprowadzenia skutecznego leczenia i osiągnięcia trwałej zmiany – zarówno z perspektywy indywidualnych osób, jak i z perspektywy systemu – zaznacza dr Zuzanna Przekop, Head of R&D w klinice Holi. – Warto pamiętać, że kluczowa w walce z chorobą otyłościową jest szeroko pojęta motywacja, zarówno pacjentów, jak i zespołu terapeutycznego. Żeby utrzymać ją na wysokim poziomie, a co za tym idzie efektywnie i holistycznie leczyć, należy zmienić wizerunek choroby otyłościowej i edukować o jej przyczynach, a także sposobach skutecznego leczenia – dodaje. 

Otyłość to choroba/Ministerstwo Zdrowia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Gość: Żaneta Rybak, (dietetyczka i diet coach)
Data emisji: 26.03.2024
Godzina emisji: 6.51, 7.10


PAP/gs/wmkor

Polecane