Wieczerza wigilijna. Dobry czas na kulinarne eksperymenty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wieczerza wigilijna. Dobry czas na kulinarne eksperymenty?
Grzegorz Łapanowski mówił w Trójce m.in. o najlepszych modyfikacjach sałatki jarzynowej i o pączkach nadziewanych kapustą z grzybamiFoto: Shutterstock/Dasha Petrenko

– Uważam, że w Wigilię i w świąteczny czas warto wracać do tradycyjnych smaków, ale kultura i tradycja też są zjawiskiem dynamicznym. Jeśli na dwanaście dań osiemdziesiąt procent to będą tradycyjne rzeczy: barszcz, uszka pierogi, śledzik, karp koniecznie, to jest przestrzeń na to, żeby wprowadzić coś nowego, co się będzie jednak mieścić w tym kontekście – mówił w "Porze na Trójkę", Grzegorz Łapanowski, mistrz sztuki kulinarnej.

Jak przyznał gość "Pory na Trójkę", potrawą bożonarodzeniową, na którą czeka cały rok, jest barszcz z uszkami na zakwasie. Jak się go przygotowuje? – Trzeba zetrzeć lub pokroić drobno buraki, zalać je wodą, dodać czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, niektórzy dodają jeszcze majeranku, można szczypię soli. Można te składniki zostawić pod przykryciem do fermentacji. To zajmie pięć-siedem dni i bakterie kwasu mlekowego powinny pojawić się naturalnie, ale można też kulturę bakteryjną zaszczepić. To może być trochę zakwasu z żurku, sok z kiszonych ogórków czy kapusty kwaszonej, skórka z chleba też będzie dobra – wylicza Grzegorz Łapanowski. Jak dodaje, fermentacja mlekowa jest w naszej kulturze powszechnie stosowana, więc znalezienie dodatków pomagających rozpocząć proces zakwaszania nie będzie trudne. 

Ważne jest, aby pamiętać, jak podkreśla mistrz sztuki kulinarnej, że aby proces przebiegał bez zakłóceń, naczynie z burakami powinno być przykryte. Jeśli kawałki buraków będą wystawać spod wody i przykrycia, mogą pokryć się pleśnią.  

Przeczytaj także:

Trójkowy ekspert kulinarny w kontekście przygotowań nie tylko do świąt przypominał także zasady mrożenia żywności. Jak podkreśla, jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów konserwacji żywności bez użycia środków chemicznych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie zamrażać danego produktu dwukrotnie, chyba że w międzyczasie poddajemy go obróbce. – Czyli rozmrażam głęboko zamrożoną rybę, mogę ją ugotować i ponownie zamrozić, ale staramy się tego jednak unikać – radzi Grzegorz Łapanowski. 

Jak zadbać o dobrą atmosferę przy stole?

W perspektywie zbliżających się świąt rozmawialiśmy niedawno w Trójce także o tym, jak radzić sobie przy świątecznym stole, kiedy atmosfera jest pełna napięcia wynikającego z rodzinnych napięć czy nieporozumień. Świąteczny stół nie jest dobrym miejscem do ich rozwiązywania, do czego czasem część z nas dąży. Zazwyczaj są to jednak trudności, których przezwyciężenie wymaga czasu. 

Najważniejsze jest to, żeby do takiej rozmowy się przygotować i starać się znaleźć jakiś spokojniejszy moment, bo świąteczny stół, nie jest najlepszym do tego miejscem. Może się jednak zdarzyć, że przy stole padnie pytanie: "Dlaczego ty żyjesz tak, a nie inaczej?" – Tylko od nas zależy, czy damy się sprowokować. Nie ma takiego słowa, które wymuszałoby na nas, żeby na nie odpowiadać. Najprostszą odpowiedzią jest: "Bo tak wybrałam/wybrałem", rzucone z uśmiechem i akcentem, który kończy temat – radziła w Trójce psycholog Aleksandra Plewka.

Posłuchaj

8:44
Tradycyjne smaki, czy eksperymenty kulinarne. Jak przygotować smakowitą Wigilię? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Grzegorz Łapanowski (mistrz sztuki kulinarnej)
Data emisji:
 20.12.2023
Godzina emisji: 8.15

gs

Polecane