Święta przy rodzinnym stole. Jak spędzić je w miłej atmosferze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święta przy rodzinnym stole. Jak spędzić je w miłej atmosferze?
Święta z rodziną nie muszą być stresująceFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Świąteczne spotkania z bliskimi mogą być powodem sporego stresu. Są jednak sposoby na to, jak zmniejszyć napięcie przy rodzinnym stole.

Według badań psychologów, święta są jednym z najbardziej stresujących okresów w ciągu roku. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są spotkania rodzinne, choć teoretycznie siadamy wtedy przy jednym stole z najbliższymi nam osobami, z którymi jesteśmy od dawna oswojeni. – To miecz obosieczny. Mimo, że wiemy wiele o naszych bliskich, to mamy z nimi też wiele różnych zaszłości, emocji, które pozostają ukryte i powracają dopiero przy okazji spotkań rodzinnych – tłumaczyła psycholog Aleksandra Plewka.

Mimo związanych z tym niedogodności, wielu ludziom zależy, żeby święta spędzać w gronie rodzinnym, bo – jak stwierdziła gość audycji "Bed & Breakfast" – realizują w ten sposób potrzebę przynależności. – Wychowałam się w jakiejś rodzinie, do pewnego stopnia jestem jej częścią. Wielu osobom zależy na tym, żeby z tą częścią mieć kontakt, żeby mieć poczucie, że w jakiś sposób do tej rodziny przynależą – mówiła rozmówczyni Piotra Firana.


Posłuchaj

3:37
Psycholog Aleksandra Plewka o pokojowym spędzaniu świąt z rodziną, cz. 1 (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyznaczyć wyraźne granice

Przy rodzinnym stole świątecznym zazwyczaj nie da się uniknąć tematów takich jak praca, posiadanie dzieci, czy sytuacje w związkach. Jeśli są to sprawy, w które nie chcemy się zagłębiać, warto zawczasu przygotować się psychicznie do takich rozmów. – Trzeba zaplanować, jak ja wyznaczę granice. Czy dam sobie wchodzić na głowę, czy też będę mieć taki punkt, po którym powiem: "słuchaj mamo/tato, myślę że to nie jest dobry moment na rozmowę o tym" – radziła Aleksandra Plewka.

Gdy jednak sytuacja, mimo wszystko, stanie się nerwowa, powinniśmy powstrzymać się od eskalowania emocji. – Absolutnie nie zachęcam do tego, żeby iść na otwartą konfrontację. Wystarczy powiedzieć: "słyszę, co do mnie mówisz, jest mi przykro, że zwracasz się do mnie w takich słowach" – mówiła psycholog. Radziła przy tym, aby "zejść z poziomu obwiniania się i obrzucania różnymi inwektywami na poziom rozwiązań i tego, co możemy zrobić".

Czas najlepszym lekarzem?

Gdy te wszystkie sposoby okażą się nieskuteczne, zawsze możemy jeszcze mieć nadzieję, że kolejne święta będą coraz mniej konfliktogenne. – Z wiekiem zmieniają nam się cechy osobowościowe, rośnie nam ugodowość, zaczynamy być bardziej przywiązani do wartości takich, jak spokój, stałość, ciągłość. Zaczynamy doceniać to, co mamy, czyli na przykład rodzinę – stwierdziła optymistycznie Aleksandra Plewka.


Posłuchaj

6:59
Psycholog Aleksandra Plewka o pokojowym spędzaniu świąt z rodziną, cz. 2 (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 8.04.2023
Godziny emisji: 7.31, 7.40

kc/aw


Polecane