Trójka na CAVALIADA Poznań. Cztery dni hippicznych emocji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka na CAVALIADA Poznań. Cztery dni hippicznych emocji
CAVALIADA Tour ma w swoim programie trzy konkurencje olimpijskie: skoki przez przeszkody, WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) i ujeżdżenie. Niezwykle widowiskowym dodatkiem jest powożenie. Jednak bez wątpienia od lat najbardziej prestiżowe zawody to skoki przez przeszkody. Na zdjęciu Piotr Łodej.Foto: PR3

Po niesamowitych przeżyciach na warszawskim Torwarze jeździeckie emocje przeniosły się do Poznania. Trwa kolejny etap CAVALIADA Tour: CAVALIADA Poznań. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia. 

  • CAVALIADA Poznań odbywa się w dniach 7-10 grudnia w ośmiu pawilonach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
  • Podczas CAVALIADY Poznań zobaczymy zawodników z 17 krajów, którzy będą walczyć o pulę nagród przekraczającą milion złotych. 
  • Sobotni wieczór to również CSI4*-W [10] KONKURS BARIER, o wzrastającym stopniu trudności o nagrodę Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod patronatem Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Paweł Kwieciński, Dyrektor Programowy Polskiego Radia.
  • Rywalizację zawodników można było już zobaczyć w Warszawie. Kolejne zawody cyklu CAVALIADA Tour odbędą się w Sopocie (1-4.02.2024) a wielki finał – w Krakowie (22-25.02.2024).

Holender Pim Mulder na koniu Viktor Z wygrał konkurs Dużej Rundy podczas międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody Cavaliada CSI4* W rozgrywanych w Poznaniu. Najlepszy z Polaków Andrzej Opłatek (koń Diaroubet) był dziewiąty.


Duża Runda z rozgrywką o wysokości przeszkód 150 cm

Duża Runda z rozgrywką o wysokości przeszkód 150 cm to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów poznańskiej Cavaliady. Punkty wywalczone w nim zaliczane są do światowego rankingu. Wielu zawodników wciąż jeszcze walczy o kwalifikację olimpijską, a wysoka lokata w tym zestawieniu może im pomóc w zdobyciu biletu do Paryża. Do rywalizacji zgłosiło się 67 par. 


Posłuchaj

3:53
Pierwsze dni zmagań na poznańskiej Cavaliadzie (Bed and Breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Skoki: najpopularniejsze i najbardziej prestiżowe

CAVALIADA Tour ma w swoim programie trzy konkurencje olimpijskie: skoki przez przeszkody, WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) i ujeżdżenie. Niezwykle widowiskowym dodatkiem jest powożenie. Jednak bez wątpienia od lat najbardziej prestiżowe zawody to skoki przez przeszkody.

Skoki przez przeszkody to obecnie najpopularniejsza konkurencja jeździecka na świecie, o czym zadecydowały bardzo proste zasady. Na placu konkursowym jest ustawiony tzw. parkur, który trzeba przejechać określoną trasą. – Są różne rodzaje konkursów, ale zawsze pierwszym czynnikiem klasyfikacji jest bezbłędny przejazd, czyli jak najmniej błędów: najlepiej zero punktów karnych. Jeśli ten wynik jest równy, wtedy decyduje czas przejazdu – tłumaczy Szymon Tarant, dyrektor sportowy CAVALIADA Tour.


WKKW: tempo, dynamika, zgranie z koniem

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, na CAVALIADZIE to jest połączenie próby terenowej z parkurem, gdyż są przeszkody crossowe oraz te, które się skacze na parkurze. – Większe tempo, większa dynamika: to wszystko odbywa się dynamicznie. A do tego przeszkody, których pokonanie naprawdę nie jest łatwe, i to robi niesamowite wrażenie: skok przez potężne bale, wąskie fronty – opowiada Jarosław Idzi, były pięcioboista i ekspert sportów hippicznych. – Chociaż z jeździectwem jestem związany od wielu lat, czasami zastanawiam się, jak są zgrani z koniem, jak fantastyczna jest to para, która potrafi skoczyć przez przeszkodę, której szerokość nie jest większa od krzesła! – przyznaje.


Ujeżdżenie: jazda figurowa na koniu

Jest to dyscyplina olimpijska rozgrywana na tzw. czworoboku, placu o wymiarach 20 na 60 metrów. W trakcie przejazdu koń i jeździec wykonują określone elementy. – W tej dyscyplinie najbardziej chodzi o połączenie z koniem, powodowanie tym koniem tak, aby wydawało się, że w jakimś sensie on to sam robi. Przy okazji jest to rozwijanie naturalnych zdolności konia do ruchu w kłusie, galopie i stępie. Budowanie jego atletyzmu, równowagi, połączenia z jeźdźcem – wyjaśnia Przemysław Kozanowski, reprezentant Polski. – Można powiedzieć, że jest to taka jazda figurowa na koniu – wskazuje.

CAVALIADA Poznań – niesamowite emocje!/YouTube Cavaliada

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:29
CAVALIADA Tour w Poznaniu: cztery dni hippicznych emocji (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na TrójkęBed and breakfast
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiałów reporterskich: Krzysztof Łoniewski
Daty emisji: 7.12.2023, 9.12.2023
Godzina emisji: 7.40, 9.08

pr/zch

Polecane