Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu
Wystawa czasowa pt. "Moda w służbie wolności" w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Ekspozycja nawiązuje do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz jest jedną z atrakcji przygotowanych na "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"Foto: PAP/Piotr Polak

"Moda w służbie wolności" – taki tytuł nosi otwarta w środę, 8 listopada, wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Wystawa jest także jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

  • Wystawa "Moda w służbie wolności" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu będzie otwarta dla zwiedzających od 8 listopada 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku.
  • W ramach akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" do końca miesiąca wystawę "Moda w służbie wolności", jak i całe Muzeum Zamkowe można zwiedzić bezpłatnie.

Czarna suknia: symbol rozpaczy, buntu i walki

Wystawa "Moda w służbie wolności" została zorganizowana w ramach obchodzonej w tym roku 160 rocznicy powstania styczniowego. Główna ideą tej wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Ważne jest także zwrócenie uwagi na unikatowy na skalę światową ruch społeczny jakim w Polsce była żałoba narodowa.

– W tej wystawie wbrew pozorom nie moda odgrywa główną rolę, choć symbolem żałoby narodowej stała się czarna suknia. Wyrażała ona rozpacz za utraconą wolnością i ból po śmierci najbliższych, jednocześnie będąc widoczną oznaką buntu i walki polskich patriotek tak dosłownie, jak i w przenośni – tłumaczy Kinga Kędziora (autorka i kuratorka wystawy "Moda w służbie wolności" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Czarna biżuteria: unikatowa w skali świata

Najważniejszym bodaj wyrazem patriotycznego zaangażowania kobiet była czarna biżuteria noszona jeszcze przed wybuchem powstania jako biżuteria patriotyczna, a po jego upadku będąca wyrazem żałoby narodowej.

– Uzupełnieniem czarnego stroju była biżuteria żałobna nazywana czarną biżuterią. Biżuteria będąca wyrazem patriotyzmu, wyrażająca cierpienie, ból, rozpacz po stracie najbliższych, ale jednocześnie miłość do Ojczyzny – opowiada rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Była wykonywana z tanich, nietrwałych materiałów: popularne były włosy końskie czy ludzkie. I właśnie tego typu biżuterię można zobaczyć na naszej wystawie – zachęca.

– Kobiety nosiły też bransolety, łańcuchy, łańcuszki w formie kajdan czy drutu. To należało do najpopularniejszych przedmiotów symbolizujących niewolę – dodaje.


Zsyłka za czarna suknię i biało-czerwoną kokardę

Polki świadomie posługiwały się tą modą, mając pełną świadomość, jakie mogą ponieść konsekwencje. A były one przeróżne: od ataku policji, która specjalnymi hakami niszczyła takie stroje, poprzez wysokie grzywny i karę aresztu, aż po zsyłkę na Sybir. – Kobieta mogła być nawet aresztowana za kokardę we włosach w barwach flagi polskiej – wyjaśnia kuratorka wystawy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:19
Wystawa "Moda w służbie wolności" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Kinga Kędziora (autorka i kuratorka wystawy "Moda w służbie wolności" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu)
Data emisji: 9.11.2023
Godzina emisji: 14.40

pr

Polecane