Lekcja historii? Na Starych Powązkach wystarczy spacer i aplikacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lekcja historii? Na Starych Powązkach wystarczy spacer i aplikacja
Stare Powązki można teraz zwiedzać przy pomocy specjalnej aplikacjiFoto: shutterstock/Margy Crane

Kim byli twórcy polskiego oświecenia? Jakie osobowości zamieszkiwały Warszawę w XVIII i XIX wieku? Jak wyglądała Warszawa Stanisława Wokulskiego? – Między innymi tego można dowiedzieć się dzięki bezpłatnej aplikacji "Stare Powązki". Polskie Radio wspiera proces jej udźwiękowienia.

- Aplikacja została stworzona, żeby uatrakcyjnić lekcje, które się odbywają od zeszłego roku na Starych Powązkach. Teraz może z niej skorzystać każda osoba, która chce poznać to dziedzictwo, którym jest warszawska nekropolia – mówi Karol Gadzik z Fundacji Stare Powązki.  Obecnie mamy do wyboru około 25 scenariuszy wycieczek. Z każdym miesiącem ta baza się poszerza, a my możemy zwiedzać cmentarz, podążając różnymi ścieżkami.


Lekcja historii i sztuki

Jak zaznacza gość Trójki, Stare Powązki są jedynym elementem dziewiętnastowiecznej i przedwojennej Warszawy, który przetrwał kataklizm wojny. – Powązki to nie tylko cmentarz i miejsce spoczynku ludzi sławnych i zasłużonych. To także możliwość zetknięcia się z historią sztuki dziewiętnastego i dwudziestego wieku – tłumaczy. – Tak naprawdę na pomnikach, które znajdziemy na tym cmentarzu, mamy odzwierciedlone przykłady każdego kierunku artystycznego XIX i XX wieku. 

W czasach, gdy Polska była pod zaborami, a władze carskie zabraniały w przestrzeni publicznej budowania pomników czy upamiętnienia sławnych Polaków, to właśnie Powązki były miejscem budowy monumentalnych kaplic czy rzeźb, a także manifestacji patriotycznych. – Składało się na nie całe społeczeństwo, tak jak na pomnik Bolesława Prusa – opowiada gość Trójki. – Taki spacer to doskonała okazja, żeby poznać nie tylko historię Warszawy, ale także historię Polski. Naszą intencją jest, żeby Powązki z czasem stały się największym muzeum w Polsce. Cmentarz zajmuje powierzchnię 44 hektarów, to obszar porównywalny do Watykanu. 

 


Polskie Radio wspiera

W aplikacji zamieszczone zostaną archiwalne fonogramy: wypowiedzi bohaterów poszczególnych ścieżek tematycznych, lekcje, fragmenty utworów muzycznych oraz efekty dźwiękowe, które wzbogacą merytoryczną zawartość tego narzędzia. – Dzięki współpracy z Archiwum Polskiego Radia i nagraniom archiwalnym będziemy mogli także usłyszeć głosy tych, którzy odeszli – zaznacza Karol Gadzik. – Będzie to doskonała okazja, żeby lepiej poznać historię tych osób. Wśród tematycznych ścieżek jest również ta poświęcona ludziom Polskiego Radia.


Przeczytaj także

 


Posłuchaj

9:45
O aplikacji "Stare Powązki" oraz samek nekropolii opowiada Karol Gadzik (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Karol Gadzik (Fundacja Stare Powązki)
Data emisji: 5.04.2023
Godziny emisji: 13.36

aw

Polecane