Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny
Malo znana historia polskich dzieci ewakuowanych z Syberii do Japonii w latach 20. XX wieku, które następnie wróciły do Ojczyzny. Wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku Foto: Anatol Chomicz / Forum

To historia poruszająca, dramatyczna, ale mało znana: w latach 1921-1922 powróciło do niepodległej już Polski blisko 900 dzieci wcześniej ewakuowanych z ogarniętej wojną domowa i postępującym chaosem Rosji. Ich losy i epopeję opisuje w swojej książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

  • Książka dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" jest wydawnictwem dwujęzycznym, wydanym w 100-lecie opisywanych wydarzeń.
  • Dzięki pomocy Japonii z Rosji w tamtym czasie uratowano łącznie blisko 900 polskich dzieci, które albo były sierotami, albo zostały oddane przez rodziców, często zesłańców, by mogły wrócić do Polski.

Polskie sieroty w Japonii

W roku 1919 powstał Polski Komitet Ratunkowy Dzieci ze Wschodu, którego celem było ratowanie polskich dzieci z pogrążonej w wojnie domowej i ogarnianej coraz większym chaosem Rosji. – Oferuje nam pomoc rząd japoński, który przyjmuje do siebie dzieci, które różnymi drogami, po rekonwalescencji, po otrzymaniu ogromnego wsparcia i pomocy, różnymi drogami wracają do naszego kraju – opowiada dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

– Nie chodzi o pomoc finansową: przede wszystkim o psychologiczną. O to, co później w swoich wspomnieniach te dzieci powtarzały: dzięki temu pobytowi w Japonii wróciły do człowieczeństwa – tłumaczy.Dwie drogi powrotu

Powrót dzieci z Japonii też nie był rzeczą łatwą i odbył się w dwóch turach. W pierwszej, między 1920 a 1921 rokiem, dzieci na japońskich statkach przetransportowano przez Pacyfik do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajęła się nimi amerykańska Polonia. Później z USA był organizowany powrót do ojczyzny.

Rok później ruszył drugi transport. Jego trasa wiodła przez Morze Południowochińskie, Pacyfik, Kanał Sueski, Morze Śródziemne do Anglii. A stamtąd do Polski. W  Wejherowie powstał specjalny ośrodek, który miał uratowanym dzieciom pomóc m.in. w nauce języka polskiego i "powrocie do normalności".

Książka "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" została wydana w formie dwujęzycznej, polsko-japońskiej.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:20
Niezwykłe wydawnictwo poświęcone dzieciom ewakuowanym z rewolucyjnej Rosji przez Japonię do Polski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna CyglerMichał Żołądkowski 
Gość: dr Sylwia Szarejko (Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, autorka książki "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni")
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 14.45

pr

Polecane