Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny
2023-10-23, 21:10 | aktualizacja 2023-10-24, 11:10
To historia poruszająca, dramatyczna, ale mało znana: w latach 1921-1922 powróciło do niepodległej już Polski blisko 900 dzieci wcześniej ewakuowanych z ogarniętej wojną domowa i postępującym chaosem Rosji. Ich losy i epopeję opisuje w swojej książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
- Książka dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" jest wydawnictwem dwujęzycznym, wydanym w 100-lecie opisywanych wydarzeń.
- Dzięki pomocy Japonii z Rosji w tamtym czasie uratowano łącznie blisko 900 polskich dzieci, które albo były sierotami, albo zostały oddane przez rodziców, często zesłańców, by mogły wrócić do Polski.
Polskie sieroty w Japonii
W roku 1919 powstał Polski Komitet Ratunkowy Dzieci ze Wschodu, którego celem było ratowanie polskich dzieci z pogrążonej w wojnie domowej i ogarnianej coraz większym chaosem Rosji. – Oferuje nam pomoc rząd japoński, który przyjmuje do siebie dzieci, które różnymi drogami, po rekonwalescencji, po otrzymaniu ogromnego wsparcia i pomocy, różnymi drogami wracają do naszego kraju – opowiada dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
– Nie chodzi o pomoc finansową: przede wszystkim o psychologiczną. O to, co później w swoich wspomnieniach te dzieci powtarzały: dzięki temu pobytowi w Japonii wróciły do człowieczeństwa – tłumaczy.
Dwie drogi powrotu
Powrót dzieci z Japonii też nie był rzeczą łatwą i odbył się w dwóch turach. W pierwszej, między 1920 a 1921 rokiem, dzieci na japońskich statkach przetransportowano przez Pacyfik do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajęła się nimi amerykańska Polonia. Później z USA był organizowany powrót do ojczyzny.
Rok później ruszył drugi transport. Jego trasa wiodła przez Morze Południowochińskie, Pacyfik, Kanał Sueski, Morze Śródziemne do Anglii. A stamtąd do Polski. W Wejherowie powstał specjalny ośrodek, który miał uratowanym dzieciom pomóc m.in. w nauce języka polskiego i "powrocie do normalności".
Książka "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" została wydana w formie dwujęzycznej, polsko-japońskiej.
Przeczytaj także
- "Wejść" do Powstania Warszawskiego, czyli jak gogle VR zmieniają nauczanie historii
- Caritas Polska dla najbardziej potrzebujących. Program #paczkadlawenezueli
- Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna Cygler, Michał Żołądkowski
Gość: dr Sylwia Szarejko (Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, autorka książki "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni")
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 14.45
pr