Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę
Jarosław Marek Rymkiewicz, urodzony jako Jarosław Marek Szulc to ceniony polski poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. Zmarł w 2022 rokuFoto: Igor Smirnow / Gazeta Polska / Forum

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 

  • 1. edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego. W jakich wydarzeniach już można uczestniczyć?
  • Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta, eseista, badacz literatury i historii.
  • Pytania o Polskę Jarosława Marka Rymkiewicza. Bycie Polakiem to wybór?

Kiedy rusza pierwsza edycja festiwalu? – Zaczynamy 2 listopada, ale dwa wydarzenia festiwalowe są już w toku. Wystawa w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta "Rymkiewicz. Encyklopedia" jest dla wszystkich, którzy kochają Rymkiewicza albo zastanawiają się nad Rymkiewiczem, albo go w ogóle nie znają. To jest droga przez hasła encyklopedyczne, które o Rymkiewiczu i jego fascynacjach opowiadają – opisuje Izabela Michalska. Drugim z festiwalowych wydarzeń, które już się odbyło, był przeznaczony dla młodzieży konkurs recytatorski. Jego uczestników będzie można także usłyszeć na gali zamknięcia festiwalu, którego pierwsza edycja potrwa do 10 listopada. 

Kim był Jarosław Marek Rymkiewicz?

Jarosław Marek Rymkiewicz odszedł od nas półtora roku temu. Jego twórczość, jak zwraca uwagę dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, jest niezwykle bogata. – Miałam przyjemność, ale też wielkie wyzwanie przygotować wystawę w Muzeum Literatury poświęconą twórczości i postaci Jarosława Marka Rymkiewcza i to był wielki trud selekcji materiału, bo tego jest tak dużo, że musieliśmy bardzo dużo rzeczy odrzucić.  Poezja przede wszystkim, po drugie dramaty, eseistyka poświęcona wielkim postaciom naszej literatury. Sześć książek o Mickiewiczu, w cyklu "Jak bajeczne żurawie", książki o Słowackim, Fredrze, Leśmianie. To są wielkie fascynacje Jarosława Marka Rymkiewicza. Pisał o nich w sposób niezwykły – podkreśla rozmówczyni Anny Popek. Jak dodaje Izabela Michalska, te książki to swoista podróż do przeszłości i rozmowy z "wielkimi duchami".

 Czytaj także:

– Poza tym oczywiście proza. "Rozmowy polskie 1983 roku", "Umschlagplatz", ale też eseistyka historyczna, czyli bardzo ostre pytania o naszą historię, naszą przeszłość i teraźniejszość – przypomina gość "Leniwego popołudnia". 

Posłuchaj

49:09
Festiwal Rymkiewiczowski. Propozycja dla miłośników jego twórczości i tych, którzy jej jeszcze nie znają (Leniwe popołudnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Diagnoza Polski Jarosława Marka Rymkiewicza

Anna Popek podkreśla, że pisarz był twórcą bardzo kochającym Polskę, jednocześnie silnie dostrzegającym polskie wady, czemu wyraz dawał zarówno swoją poezją, jak i prozą. Jaka była zatem jego diagnoza Polski współczesnej? – Nie chciałabym tej diagnozy zamykać w jednym zdaniu. To, co najbardziej poruszające, także dla mnie, to jest to zmaganie z Polską i z polskością. To znaczy, z jednej strony Rymkiewicz mówi "nie ma we mnie, ani jednej kropli polskiej krwi" – zauważa dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a jednocześnie, jak dodaje prowadząca audycję "wymienia tysiąc powodów, dlaczego kocha Polskę. – Niekoniecznie bycie Polakiem jest wyborem. Tutaj bardziej taki metafizyczny wątek Rymkiewicz wprowadza. Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska. 

Festiwal, którego zasadnicza część odbędzie się w dniach 2-10 listopada, ma charakter sieciowy, ale wiele z jego elementów będzie obywać się w centrum Warszawy, dzięki czemu będzie łatwo przemieścić się z jednego wydarzenia na drugie. To ponad dwadzieścia wydarzeń - od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. W ramach imprezy odbędą się liczne debaty, koncerty, przedstawienia, warsztaty i przedstawienia teatralne.

Jarosław Marek Rymkiewicz. "Poeta cudownych sprzeczności", "twórca wielu epok"/Polskie Radio

Otwarcie wystawy pt. "Rymkiewicz. Encyklopedia" w Muzeum Literatury w Warszawie. Wystawa prezentuje dorobek zmarłego przed rokiem poety. Jednocześnie jest to pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim Otwarcie wystawy pt. "Rymkiewicz. Encyklopedia" w Muzeum Literatury w Warszawie. Wystawa prezentuje dorobek zmarłego przed rokiem poety. Jednocześnie jest to pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim. Fot. PAP/Piotr Nowak 

Czytaj także: 

1500x500_rymkiewicz_02A-tt.jpg

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 22.10.2023
Godzina emisji: 13.07

gs

Polecane