Poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
– Zależy nam na tym, żebyśmy byli doceniani, lubiani, żebyśmy się podobali, ale to niekoniecznie jest fundament związany z poczuciem własnej wartości – zauważa psycholog, Katarzyna Fąk Foto: Shutterstock/Hitdelight

– Kiedy mamy dobre poczucie własnej wartości to tak naprawdę akceptujemy naszą rzeczywistość. Nie oceniamy jej przeciwko sobie, nie szukamy najlepszej postawy w tej rzeczywistości, nie wymagamy od siebie zbyt dużo. Po prostu przyjmujemy postawę na miarę naszych możliwości, naszego stanu emocjonalnego, ale też naszych potrzeb i granic – mówi dr Katarzyna Fąk z Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

  • Jak zbudować i wzmacniać poczucie własnej wartości?
  • Znaczenie pozytywnego wsparcia od najbliższych.
  • Zgoda na swoje błędy nie oznacza lenistwa czy braku ambicji

Jak zwraca uwagę gość Anny Popek, wyzwania związane z budowaniem poczucia własnej wartości są skomplikowane, gdyż nie ma jednej prostej zasady, która by kompleksowo, to opisywała. – Przede wszystkim poczucie własnej wartości powinniśmy w dziecku, ale i u osoby dorosłej, budować na rozpoznawaniu i akceptacji tego, co czujemy. Bardzo często włącza nam się w takiej sytuacji ocena i jakieś wymagania – mówi ekspertka. 

Akceptujmy siebie i innych

Wspomniane wymagania mogą być skierowane do siebie, oceniając, że powinniśmy sobie lepiej poradzić, lepiej się zaprezentować. – Nie ma akceptacji, jest przesuwana poprzeczna, co powinno być, żeby było dobrze. To jest drugi skrajny biegun, kiedy nie mamy poczucia własnej wartości – wyjaśnia Katarzyna Fąk. 

 Przeczytaj także:

– Nawet w sytuacjach rodzinnych, małżeńskich, jak potrafimy popatrzeć na to, jak się czuje druga osoba, jaki ma poziom energii, w jakim momencie i stanie jest i potrafimy jej to z życzliwością powiedzieć, to wzmacniamy ją pozytywnie. To jest fundament – podkreśla gość Trójki. 

Czy sukcesy budują poczuje własnej wartości?

Często może nam się wydawać, że jeśli ktoś ma dobrą pracę, czy w przypadku dziecka dobre oceny to powinno to w oczywisty sposób budować poczucie własnej wartości danej osoby. Nie jest to jednak takie oczywiste. – Chodzi o to, że ani my ani dziecko nie musimy wykonać tego fajnie i dobrze. Osobom, które mają w sobie taki rys perfekcyjny od razu włączają się takie myśli "tu możesz poprawić, udoskonalić". Cały szkopuł tkwi w tym, żebyśmy nie poprawiali, tylko dali sobie prawo do przesolonej zupy czy przypalonych warzyw – zaznacza psycholog. 

To nie chodzi o to, jak mówi rozmówczyni Anny Popek, żebyśmy nie mieli ambicji, czy nie starali się doskonalić, ale trzeba docenić wykonaną pracę i włożony wysiłek, nawet jeśli rezultat nie jest idealny. 


Posłuchaj

5:39
Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci i wzmacniać je w przypadku dorosłych? (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 17.12.2023
Godzina emisji: 13.45

gs/aw

Polecane