Poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki. Jarosław Marek Rymkiewicz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki. Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek Rymkiewicz. Milanów 2011 rok. Foto: Igor Smirnow/Gazeta Polska/Forum

"Legendarna postać o dużym dorobku" – tak określa się Jarosława Marka Rymkiewicza – poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego. Wiadomość o jego śmierci obiegła media. W "Trójce literackiej" wspominamy tę znaczącą postać. 

  • Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki zmarł 5 lutego 2022 roku w wieku 86 lat.
  • Jarosław Marek Rymkiewicz jest znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 roku. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku".
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w 2016 roku wyróżnił Rymkiewicza za całokształt twórczości jako eseistę, dramaturga i autora m.in. tomu "Zachód słońca w Milanówku".

Poezja Rymkiewicza

– Musimy pamiętać o tym, że Rymkiewicz był klasykiem. Ważna była dla niego tradycja literacka poprzednich epok. Jego neoklasycyzm opierał się na idei, że człowiek XX wieku jest zakorzeniony w tradycji. Chodziło o znalezienie w niej tego, co jest dla nas wspólne, uniwersalne i charakterystyczne. Uważał barok za epokę szalenie istotną. Podobnie romantyzm. Okresy te stanowiły dla poety ważny punkt odniesienia. Porównywał te epoki i szukał w nich punktów wspólnych dla doświadczenia człowieka XX wieku – wyjaśniała profesor Marzena Woźniak-Łabieniec, historyk literatury.

Mickiewicz, Słowacki i Herbert

Wspólnym mianownikiem w przypadku Rymkiewicza i ukochanych przez niego poetów jest poezja zaangażowana, obywatelska. 

– Początki piśmiennictwa Rymkiewicza to przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Już wtedy pojawiały się na jego temat pierwsze dokumenty Służby Bezpieczeństwa. Istniał tu pewien istotny, fundamentalny konflikt. Władze traktowały literaturę i literatów jako członków tak zwanej nadbudowy, która miała służyć gospodarce i ideałom socjalistycznym. Rymkiewicz zupełnie do tego nie pasował. SB przechwyciła nawet jego list do Michała Głowińskiego. Zapowiadał w nim, że zaleją ich zwolennicy kultury masowej. Miała ona zastąpić to, czym jego zdaniem powinni byli zajmować się poeci i do czego byli powołani. Rymkiewicz uważał, że powinni służyć wielkim ideałom i odkrywać wielkie rzeczy, a nie pisać piosenki dla ludu, chwalące gospodarkę socjalistyczną – podkreślił doktor Piotr Gontarczyk, historyk. 

Czytaj także:

Posłuchaj

46:15
Poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki. Jarosław Marek Rymkiewicz (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Jarosław Marek Rymkiewicz jest znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 roku. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 roku jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została nagrodzona Nagrodą Literacką imienia Józefa Mackiewicza. Znany jest również jako dramaturg, tragediopisarz i komediopisarz. Zmarł 5 lutego 2022 roku. Miał 86 lat.  

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Marzena Woźniak-Łabieniec (historyk literatury), dr Piotr Gontarczyk (historyk) 
Data emisji: 6.02.2022
Godzina emisji: 11.09

zch

Polecane