Jarosław Marek Rymkiewicz – patriota z radykalną wizją polskości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Marek Rymkiewicz – patriota z radykalną wizją polskości
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

– Pytania, które stawiał Jarosław Marek Rymkiewicz, nie są tak łatwo przyswajalne dla każdego Polaka – mówił w Trójce filozof i publicysta Mateusz Matyszkowicz. Dziś przypada 87. rocznica urodzin zmarłego kilka miesięcy temu wybitnego poety, dramaturga, eseisty i krytyka literackiego.

"Reytan. Upadek Polski" – to tytuł książki Jarosława Marka Rymkiewicza czytanej na antenie Trójki w wakacyjne wieczory. Autor opowiada w niej nie tylko o losach samego Tadeusza Reytana, uwiecznionego na obrazie Jana Matejki posła sejmu rozbiorowego 1773 roku, i jemu współczesnych. Bierze też pod lupę całą historię rodu Reytanów, aż do śmierci jego ostatniego przedstawiciela we wrześniu 1939 roku.

Jednym z wątków pojawiających się w powieści jest rozróżnienie na ludzi "rozsądnych" i "szalonych". Rymkiewicz jednoznacznie opowiada się po stronie tych drugich, co zyskuje uznanie u Mateusza Matyszkowicza. – Kiedy patrzymy z pewnej perspektywy, widzimy, że często mieli rację ci, którzy wydawali się szaleni – mówił filozof i publicysta, współautor "Trójkowego felietonu kulturalnego".

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że książka Rymkiewicza nie jest podręcznikiem do historii, a sam autor nigdy nie miał ambicji bycia historykiem. – Wiele rzeczy dopowiada, używając wyobraźni, bo u niego istotna jest nie warstwa faktów, ale warstwa sensu. Bo to właśnie krążące między nami sensy budują naród.


Posłuchaj

4:41
Mateusz Matyszkowicz o książce "Reytan. Upadek Polski" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niewygodny wieszcz

Mateusz Matyszkowicz nie wahał się nazwać Jarosława Marka Rymkiewicza wieszczem narodowym, choć przyznał, że wiele jego książek budziło kontrowersje, stawiając pytania, które zazwyczaj nie pojawiają się w rozmowach publicystycznych. – Trzeba pamiętać, że jego postawa i pytania, które stawiał, nie są tak łatwo przyswajalne dla każdego Polaka. Jego wizja polskości i wspólnej wyobraźni, która rodzi się z katastrofy i ma inny charakter niż wiele naszych konserwatywnych wyobrażeń, to wszystko jest bardzo trudne do przyjęcia. To wizja radykalna, ale chyba właśnie o taki radykalizm chodziło Rymkiewiczowi.

Matyszkowicz zauważył też, że Rymkiewicz – będąc dumny z bycia Polakiem – miał odwagę wskazywać na rany w polskości. Chciał nazywać zdradę zdradą, a patriotyzm patriotyzmem. – Mówił, że chciałby powrócić do czasów, kiedy poeta był zdolny snuć opowieść o danej wspólnocie, niebędącą pod wpływem wyłącznie bieżących ocen – mówił gość audycji "Trójka do trzeciej".


Posłuchaj

6:04
Mateusz Matyszkowicz wspomina Jarosława Marka Rymkiewicza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wiersze, manifesty, eseje i nagrody

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, eseistą i krytykiem literackim, a także profesorem nauk humanistycznych. Najbardziej znane są zbiory jego wierszy, między innymi "Co to jest drozd", "Ulica Mandelsztama", "Moje dzieło pośmiertne", "Zachód słońca w Milanówku" czy ostatni tomik z 2017 roku, "Metempsychoza. Druga księga oktostychów".

Deklarację artystycznego światopoglądu zawarł w książce "Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie". W swej twórczości odwoływał się do klasycyzmu, jednak nie czerpał tylko z wzorców antycznych i renesansowych, ale też barokowych i romantycznych. Interesował go temat śmierci i przemijania, fascynowała fizyczna strona śmierci.

Rymkiewicz był także cenionym eseistą historycznoliterackim oraz historycznym. Wydał zbiory esejów poświęcone historii literatury, przede wszystkim twórczości romantyków, w tym Juliuszowi Słowackiemu i Adamowi Mickiewiczowi. Tworzył też wymyślone przez siebie eseje biograficzne w formie encyklopedii. Jeden z nich został poświęcony Bolesławowi Leśmianowi.

Zmarły 3 lutego 2012 roku artysta był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień literackich, takich jak Nike, Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza czy Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima. W 2016 roku odebrał honorową Nagrodę imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trzy lata później został zaś uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Słowo.

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Mateusz Matyszkowicz (filozof i publicysta)
Data emisji: 13.07.2022
Godziny emisji: 13.22, 13.31

kc

Polecane