Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego
Festiwal Szekspirowski po raz 27. odbędzie się w GdańskuFoto: Shutterstock

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.

  • Tegoroczna, 27. edycja Festiwalu Szekspirowskiego, odbędzie się w dniach 26 lipca - 6 sierpnia.
  • W programie wydarzenia znalazło się 10 premierowych spektakli. Część z nich powalczy o nagrody SzekspirOff i Nowego Yoricka.
  • Na imprezie pojawią się również znane nazwiska ze świata aktorskiego, w tym nominowana do Oscara Charlotte Rampling

Zdaniem dyrektorki Teatru Szekspirowskiego, wśród młodych reżyserów teatralnych zdaje się istnieć niechęć do korzystania z twórczości brytyjskiego dramaturga. Jak tłumaczy Agata Grenda, twórca m.in. "Hamleta" i "Makbeta" ma być w opinii młodych patriarchalny czy mizoginistyczny. – Ale jakby tak pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog. Nagle okazuje się, że połowa rzeczy, które mówi, jest niesamowicie aktualna. Minęło ponad 400 lat i niewiele się zmieniło, dlatego motto naszego festiwalu brzmi "cudowna jest głupota tego świata" – opowiada gość audycji.

W tym roku w ramach festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć dziesięć premierowych spektakli – Ponieważ jest kryzys takich wystawień szekspirowskich wśród młodych ludzi, a przynajmniej tak nam się wydawało, postanowiliśmy przede wszystkim użyźnić tę szekspirowską ziemię. (...) Nie wiem, czy jest jakiś inny festiwal teatralny, który odważyłby się na dziesięć niewiadomych w programie – zapowiada Agata Grenda.

Najczęściej czytane:

27. Festiwal Szekspirowski – dziesięć niewiadomych w programie

Wspomniane przez Agatę Grendę premiery zostaną zaprezentowane m.in. w dwóch konkursach. Pierwszym z nich jest SzekspirOFF na adaptację szekspirowską, do którego mógł się zgłosić każdy artysta pozainstytucjonalny i kolektyw twórczy. O nagrodę w tej kategorii powalczy 5 spośród ponad 40 nadesłanych prac; każdy z wybranych konkursowych spektakli został dofinansowany sumą 20 tys. złotych.

Kolejne trzy premiery zostaną zaprezentowane w ramach konkursu o Nowego Yoricka, który jest przygotowywany we współpracy z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatrem Polskim w Poznaniu. Mogą w nim wziąć udział młodzi stażem reżyserzy, z maksymalnie trzema produkcjami na koncie. – Konkurs polega na tym, że ci reżyserzy przysłali nam swoje eksplikacje dotyczące swoich adaptacji Szekspira. Finaliści, wybrani przez dyrektorów teatrów, jadą do tych teatrów i z tamtejszymi aktorami mają taką samą liczbę prób i nieprzekraczalne ramy czasowe spektaklu oraz liczbę aktorów. (...) Potem wracają do nas z tymi aktorami i pokazują swoje zaczątki – opowiada Agata Grenda.

W ramach konkursowej części Festiwalu Szekspirowskiego będzie można także obserwować pokazy nominowane do Złotego Yoricka. Zgłoszone w tej kategorii dzieła powalczą o miano najlepszej polskiej inscenizacji dzieła dramatycznego Williama Szekspira bądź utworu inspirowanego twórczością dramaturga.

Gwiazdy na 27. Festiwalu Szekspirowskim

Na tegorocznej odsłonie imprezy nie zabraknie znanych osób ze świata aktorstwa. Podczas festiwalu z nietypowym spektaklem wystąpi nominowana do Oscara Charlotte Rampling. – Wystąpi w duecie z wiolonczelistką, która gra suity Bacha; Rampling z kolei czyta sonet Szekspira. To naprawdę medytacyjno-kojące wydarzenie – opowiada dyrektorka Teatru Szekspirowskiego.

Na festiwalu wystąpi również kolektyw artystyczny Needcompany. Grupa, która dwa lata temu pokazywałą w Gdańsku spektakl "Billy's Violence", skupiający się na przemocy w dziełach Szekspira, tym razem zaprezentuje zupełne przeciwieństwo tamtego utworu. – Teraz będzie "Billy's joy", czyli radość, pojednanie i komedie romantyczne Szekspira wzięte na warsztat – mówi Agata Grenda.

Ponadto w audycji:

  • "POGO" w teatrze Polonia reż. Kinga Dębska;
  • "Prawda" – farsa w Garnizonie Sztuki, czyli kłamstwo ma krótkie nogi;
  • "Niewolnica Isaura"  –w teatrze, w Wałbrzychu;
  • Gość: Martyna Kander - ceniona scenografka, kostiumografka, czarodziejka obrazu teatralnego.

Posłuchaj

52:14
Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 22.07.2023
Godziny emisji: 15.05

qch/kul

Polecane