Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów
Kino plenerowe jest popularne na całym świecie (zdj. ilustracyjne)Foto: Kamira/Shutterstock

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.

  • Pierwsze kina plenerowe pojawiły się w Niemczech już w 1916 roku. Jednak największą popularność zyskały w USA, przede wszystkim jako kina samochodowe
  • Dzisiaj moda na kina plenerowe powraca: zarówno jako cyklicznie organizowane festiwale kina plenerowego, jak i jednorazowych wydarzeń powiązanych z inną imprezą

Kina plenerowe od ponad 100 lat

Można powiedzieć, że plenerowe kina są niewiele młodsze od samego kina w ogóle. Ich prekursorami byli wędrowni operatorzy, którzy z projektorem i kilkoma filmami przyjeżdżali do małych miejscowości i organizowali improwizowane seanse, podczas których za ekran służyło rozwieszone prześcieradło. Do dziś takie obwoźne kina działają np. w Indiach i cieszą się dużą popularnością.

Z kolei w powojennej Polsce tego typu objazdowe kina były, szczególnie na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, domeną partyjnych propagandzistów. Moda na kina plenerowe pojawiła się w Polsce pod koniec lat 90. i o ile kina samochodowe się nie przyjęły, to w formule leżaczkowo-kocykowej (widzowie siedzą na rozłożonych leżakach bądź kocykach) – jak najbardziej. Tego typu pokazy – okazjonalne i cykliczne – na stałe wpisały się w krajobraz miejski, stały się też elementem wielu festiwali filmowych.

Kiedyś film, teraz przeżycie

Od 18 lat w Warszawie odbywa się cykl pokazów kin plenerowych "Filmowa stolica lata". – Na początku było sześć miejsc: główne parki Warszawy. Zaczynaliśmy od 60 projekcji w sześciu miejscach. Co roku było więcej, więcej i więcej – mówi Adam Warzyszyński, pomysłodawca i organizator festiwalu "Filmowa stolica lata". – Myślę, że trochę się zmieniła widownia: kiedyś ludzie bardziej przychodzili na filmy, a teraz bardziej przychodzą, aby czegoś doświadczyć, preferują takie spowolnienie w życiu – ocenia.

W formie kina plenerowego odbywa się również najdłuższy cykliczny festiwal filmowy w Polsce: "Kino letnie Sopot – Zakopane". – Od kilkunastu lat docieramy z kinem nad morze, w góry i na Mazury. W tym roku projekcje filmowe odbywają się przez dwa miesiące wakacji, do 31 sierpnia, na najdłuższym drewnianym molo w Europie, czyli w Sopocie oraz w Zakopanem na kulturalnym placu Niepodległości tuż przy samych Krupówkach – opisuje Paweł Adamski, organizator "Kina letniego Sopot – Zakopane". – Sopot i Zakopane: kina partnerskie połączone kinem i dobrym filmem – zachęca.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:49
Kina plenerowe przyciągają coraz więcej widzów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 24.05.2023
Godziny emisji: 12.17

pr

Polecane