Co nowego w zbiorach Muzeum Narodowego: wystawa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nowego w zbiorach Muzeum Narodowego: wystawa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022"
Obrazy Marca Chagalla na wystawie "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022” Foto: MKiDN

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 

  • Wystawa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022" prezentuje wybór ponad 120 różnorodnych eksponatów, wybranych wspólnie z kuratorami 10 zbiorów i oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie
  • Wystawa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022" będzie otwarta do 27 sierpnia 2023 roku

Bogactwo zbiorów i kolekcji

– Z kustoszami i kuratorami 10 zbiorów i oddziałów muzeum udało nam się wybrać ponad 120 prac. Zależało nam na pokazaniu różnorodności zbiorów: ta wystawa prezentuje szerokie spektrum zainteresowań muzeum, jeśli chodzi o rozszerzenie swoich kolekcji czy też przedmioty, które trafiają do muzeum, bo nie są to tylko obrazy, ale także rzeźby, pastele, gwasze, rysunki, odbitki graficzne czy fotograficzne, bogato jest reprezentowane rzemiosło artystyczne, współczesny design – opowiada Piotr Czyż, kurator wystawy "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022". – Ta wystawa pozwala się zorientować osobom, które odwiedzają muzeum, w bogactwie i różnorodności zbiorów – tłumaczy.

Aukcje, bezpośrednie zakupy, darowizny

Jak trafiły te przedmioty do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie? – Eksponaty do muzeum kupuje się w rozmaity sposób: często na aukcjach, które są publiczne i muzeum też może w nich brać udział. Ale także bezpośrednio od artystów, kolekcjonerów czy osób, które chcą zaoferować dzieło do kolekcji – wyjaśnia rozmówca Tomasza Miary. – Kustosze mają w obowiązkach, aby na bieżąco badać rynek sztuki. I kiedy pojawiają się ważne przedmioty, ważne dzieła, bierzemy udział w takich aukcjach – zapewnia.

MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022/YouTube Muzeum Narodowe w Warszawie


Oczywiście zakupy i wzbogacanie zbiorów i kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie nie zatrzymały się z końcem roku 2022. – Trudno mi powiedzieć, nad czym teraz koledzy pracują. W muzeum działa komisja ds. darów i zakupów: jest to ciało gremialne, któremu przedstawia się oferty, które pojawiają się na rynku antykwarycznym, oferty sprzedaży czy darów do muzeum, i wtedy podejmowane są wspólnie decyzje o powiększaniu kolekcji, o staraniu się o nabywaniu takich prac do kolekcji muzeum.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:07
MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022: nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Piotr Czyż (kurator wystawy "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022")
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 14.32

pr

Polecane