Piękno i kosmos: wystawa twórczości Wojciecha Siudmaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękno i kosmos: wystawa twórczości Wojciecha Siudmaka
Wojciech Siudmak wystawa UNIVERSUM Foto: mat. prasowe

Wojciech Siudmak należy do najbardziej znanych polskich artystów mieszkających za granicą. Sławę przyniosły mu obrazy, ale tworzy również rzeźby, grafiki. Od soboty, 15 października, aż do końca roku, można w Warszawie oglądać wystawę jego dzieł pt. "Universum".

  • Wojciech Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dali i René Margitte’a.
  • Artysta, urodzony 80 lat temu w Wieluniu, wyjechał na studia do Paryża w roku 1966 i od tego czasu mieszka we Francji

Warszawa – miasto ambitne

– W Warszawie podoba mi się coraz bardziej. Z czasu, kiedy tu mieszkałem, wyniosłem wrażenie smutku, złej pogody i… niemocy. A teraz widzę te wieżowce jeden po drugim, jest atmosfera dynamiki i to mi się podoba – dzieli się swoimi wrażeniami Wojciech Siudmak, wybitny polski malarz, grafik i rzeźbiarz mieszkający we Francji, który przyjechał do Warszawy na otwarcie wystawy swoich dzieł. – Jest tutaj coś z Nowego Jorku: miasto jest czyste, ambitne i myślę, że to będzie szło w tym kierunku – dodaje.

Buty nauczycielki

– Nie pamiętam swojego pierwszego rysunku, ale rodzice mi opowiedzieli, że narysowałem buty naszej nauczycielki historii. Po prostu byłem wnikliwym obserwatorem i lubiłem rysować – opowiada artysta o absolutnych początkach swojej twórczości. – Został mi także rysunek, realistyczny portret Liszta. Miałem 12 lat i nie wiedziałem jeszcze, w jaki sposób można uzyskać proporcje itd… Jak patrzę dzisiaj, to jest bardzo dobry – ocenia.

Przeczytaj także


Co jest za gwiazdami?

– Inspiracja to jest dla mnie powód, dla którego coś robimy. A to, że patrzymy z zachwytem na renesans czy barok, bierze się stąd, że tak nie umiemy zrobić, namalować – tłumaczy Wojciech Siudmak. – Mając 10 lat, szukając czegoś dalej, zacząłem patrzeć w kosmos: odkryłem gwiazdy, rzeczy, które nigdy przedtem mnie nie interesowały. Zapytałem nauczyciela matematyki i mojego wychowawcę: "A co jest za gwiazdami?". "Tam nic nie ma" – odpowiedział. To sprawiło, że od tej chwili całe moje napięcie wewnętrzne jest sterowane pięknem i kosmosem – dodaje.


Posłuchaj

12:13
Wojciech Siudmak mówi o sobie i swojej twórczości (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Wojciech Siudmak (wybitny malarz, rysownik, rzeźbiarz mieszkający we Francji)
Data emisji: 14.10.2022
Godziny emisji: 11.42

pr/kor

Polecane