Niewidzialna Wystawa – otwieranie oczu dzięki ciemności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niewidzialna Wystawa – otwieranie oczu dzięki ciemności
Dzięki Niewidzialnej Wystawie można wczuć się w położenie ludzi niewidomychFoto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

W Warszawie można odwiedzić Niewidzialną Wystawę – pozwala ona "zobaczyć" świat taki, jakim odbierają go osoby niewidome, używające do tego pozostałych zmysłów.

"Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć oczy?" – takie pytanie zadaje gościom odwiedzającym Niewidzialną Wystawę jej dyrektorka Małgorzata Szumowska. Gościła ona w "Trójce do trzeciej", by zachęcić do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca w centrum Warszawy. – Lubię myśleć o tym doświadczeniu, jako o takim otwieraczu głowy – mówiła rozmówczyni Tomasza Miary.

Wystawa składa się z sześciu całkowicie zaciemnionych pomieszczeń, które wiernie odwzorowują świat, jaki znamy z życia codziennego. Przez godzinę poruszamy się po nich po omacku, prowadzeni przez niewidomych przewodników. – Niby nic nie widać, a jednak wychodzimy z głową pełną mocy i doświadczenia – przekonywała Małgorzata Szumowska.

Idea Niewidzialnej Wystawy powstała kilkanaście lat temu w Budapeszcie. W pierwotnej wersji było to tylko jedno pomieszczenie, zaaranżowane przez kobietę, chcącą wczuć się w sytuację męża, który stracił wzrok. – To wszystko powstało z empatii, chęci poznania drugiego człowieka – mówiła gość Trójki.

Aby zwiedzić Niewidzialną Wystawę, trzeba mieć co najmniej dziewięć lat i posiadać dobrą sprawność ruchową.


Posłuchaj

6:47
Niewidzialna Wystawa – otwieranie oczu w ciemności
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość:  Małgorzata Szumowska (dyrektor Niewidzialnej Wystawy)
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 14.15

kc

 


Polecane