Zamek w Bielsku-Białej. Niszczony i odbudowywany wciąż na nowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Bielsku-Białej. Niszczony i odbudowywany wciąż na nowo
Zbiory muzeum, które mieści się w zamku w Bielsku-Białej, pozwalają zapoznać się z historią całego regionuFoto: Shutterstock/Konrad Krajewski

Bielsko-Biała to jedno z najpiękniejszych miast w południowej Polsce. Słynie z wielu zabytków architektury, przez co zasłużyło sobie na miano małego Wiednia. – Znajduje się tu piękny zamek, który przed stuleciami był nawet zaliczany do największych śląskich zamków obronnych. Dziś bardziej przypomina pałac – mówiła Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 

– Budowa murowanego zamku w tym miejscu została podjęta już XIV wieku przez Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego. W kolejnym stuleciu zamek był rozbudowywany i umacniany. Wówczas był własnością księcia Wacława, do lat 70. XV wieku, a potem księcia Kazimierza II. W kolejnym stuleciu został dodatkowo ufortyfikowany. Niestety wobec zadłużenia książąt Piastowskich w latach 70. tego samego stulecia Bielsko zostało sprzedane – opowiada Marek Gaworski. 

Kolejne przebudowy, dramatyczne zniszczenia

Przez kolejne lata założenie przechodziło z rąk do rąk. Właścicielami jego byli m.in. Karol von Promnitz, Adam Schaffgotsch i Jan Sunnegh. Za czasów tego ostatniego rezydencja bielska została przebudowana w stylu renesansowym. – Z tego okresu zachowały się fragmenty polichromii w skrzydłach wschodnim, zachodnim i północnym. Zbudowano także nowe budynki, w wyniku czego wewnątrz zamku powstał niewielki dziedziniec – dodaje Trójkowy ekspert. 

 Przeczytaj także:

Niestety zamek był nie tylko rozbudowywany, ale i niszczony. W samym XVII stuleciu doszło do tego aż trzykrotnie: w czasie wojny trzydziestoletniej w roku 1646 oraz w latach 1659 i 1664. – Po ostatnim pożarze budowla została zrekonstruowana. Wówczas w trzech skrzydłach na dziedzińcu powstały krużganki. To właśnie w tym okresie budowla zaliczana była do największych śląskich zamków obronnych – wyjaśnia autor przewodników i książek poświęconych zamkom. 


Posłuchaj

4:07
Książęta piastowscy i potężne rody. Burzliwa historia zamku w Bielsku-Białej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obecny wygląd zamku jest wynikiem XIX-wiecznych prac. Za czasów księcia Ludwika Sułkowskiego zamek był przebudowywany niemal przez 10 lat. Początek tych prac to rok 1854. Pod koniec tego samego stulecia prowadzono również prace w najbliższym otoczeniu zamku. Po zakończeniu II wojny światowej zamek przeszedł na własność skarbu państwa, a dwa lata później w jego murach otwarto Muzeum Miejskie. Funkcję muzealną pełni do dziś. – W zamku zachował się częściowo dawny wystrój, jak i nieliczne relikty dawnej gotyckiej budowli. W muzeum przede wszystkim możemy zapoznać się z historią Bielska-Białej i okolic od najdawniejszych czasów oraz podziwiać kolekcje broni i eksponatów związanych z łowiectwem, jak również galerię malarstwa i sztuki dawnej oraz grafiki z XIX i XX wieku – wylicza Marek Gaworski. Co jeszcze warto zobaczyć w mieście? 

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej z lotu ptaka/slaskie travel

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 9.35

gs


Polecane