Zamek w Chałupkach - rezydencja wysunięta na południowy- zachód Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Chałupkach - rezydencja wysunięta na południowy- zachód Polski
W cyklu "Trójka po królewsku" odwiedzamy polskie zamki. Te najpiękniejsze i najciekawsze, te dobrze znane i te leżące poza głównym turystycznym szlakiem. Na zdjęciu odwiedzane w audycji Kraków - Wawel, Wiśnicz, Gniew i RzeszówFoto: Polskie Radio

Zamek w Chałupkach należy do najbardziej wysuniętych na południowy- zachód rezydencji województwa śląskiego. Miejsce od wieków pełniło funkcję przejścia granicznego i było ważnym punktem strategicznym.

  • Barokowy pałac został wzniesiony w 1682 roku na fundamentach średniowiecznej twierdzy.
  • O obronnym charakterze tego miejsca świadczą zachowane relikty fosy.
  • Położenie pałacu czyni go idealnym punktem wyjścia do zwiedzania okolicy, bogatej w atrakcje turystyczne.

Barokowy budynek jest położony 300 metrów od mostu granicznego na Odrze. To jedna z pierwszych budowli, które widzą turyści i kierowcy przekraczający granicę Polski z Czechami.

Przed laty miejsce pełniło funkcje obronne, o czym świadczą zachowane relikty fosy oraz średniowiecznych umocnień bastionowych. Zostały one zniwelowane w XIX wieku podczas zakładania parku zamkowego.

Najczęściej czytane

Hoohenzollernowie

W wyniku wojny trzydziestoletniej Hoohenzollernowie utracili swoje górnośląskie posiadłości, w tym między innymi ziemie bogumińską wraz zamkiem i oddali Bogumin w zastaw rodzinie Henckel von Donnersmarck, którzy stali się nowymi właścicielami zamku. Założyli park, a około 1682 roku Eliasz Andrzej Donnersmarck przebudował stary graniczny zamek na barokowy pałac, zachowując wcześniejsze relikty.

Posłuchaj

4:11
Zamek w Chałupkach - rezydencja wysunięta na południowy- zachód Polski (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Barokowy wygląd pałacu

Rezydencja zachowała barokowy wygląd z końca XVII wieku. Wyjątkiem są wnętrza, które współcześnie zaadaptowano na hotel i restaurację. Nad wejściem do pałacu do tej pory widnieje herb rodowy Rothschildów, byłych właścicieli posiadłości.

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 10.48

Polecane