Zamek w Owieśnie. Jedyny taki w całej Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Owieśnie. Jedyny taki w całej Polsce
Według legendy skarb ukryty w ruinach zamku trafi do tego, kto podczas poszukiwania nie wyda z siebie żadnego dźwiękuFoto: Shutterstock/Fotokon

– Znajduje się on w małej dolnośląskiej wsi w okolicy Dzierżoniowa, choć "znajduje się" to dużo powiedziane. Dziś na miejscu czekają na nas tylko okazałe ruiny zamku, który, co niezwykłe, został zbudowany na planie koła i jest to jedyna taka budowla w naszym kraju – opowiadał we wtorek w "Trójce po królewsku" Marek Gaworski.

Historia samej wsi sięga XIII wieku. – Pierwsze pisemne, oficjalne wzmianki o wsi pochodzą z 1260 roku. Właśnie z tym stuleciem związana jest historia dotycząca legendarnych właścicieli – zdradza tajemniczo gość Trójki. Podobno to właśnie w Owieśnie znajdowały się grunty należące to templariuszy. 

Siedziba potężnego rodu

Jednak to za sprawą rodziny Pogorzelów został na początku XIV wieku zbudowany murowany zamek. – W rękach tej rodziny Owiesno pozostało do połowy XVI stulecia. Ich nazwisko znaczyło wówczas wiele na Śląsku, przede wszystkim za sprawą biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli, który pełnił wiele ważnych funkcji. Był m.in. wicekanclerzem cesarza Karola IV – mówi Marek Gaworski. Piękny sarkofag biskupa do dziś znajduje się we wrocławskiej katedrze. 

 Przeczytaj także:

Sam zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku, na planie zbliżonym do koła. – W skład całego założenia wchodziła wówczas wieża mieszkalna, budynki gospodarcze i budynek bramny. Całość była otoczona fosą. Na początku XVII wieku założenie zostało powiększone za sprawą ówczesnego właściciela Zygmunta von Bocka, rozbudowano budynki mieszkalne, a sam zamek został ufortyfikowany i przystosowany do użycia broni palnej – dodaje rozmówca Marty Piaseckiej. 


Posłuchaj

4:46
Ziemia templariuszy, warownia i nieodkryty wciąż skarb. Zamek w Owieśnie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wraz ze zmianami właścicieli zamek zmieniał swój charakter na bardziej reprezentacyjny i komfortowy. Jednak w latach 60. XX wieku w wyniku katastrofy budowlanej popadł nieodwracalnie w ruinę. Związana z nim legenda mówi o wciąż ukrytym skarbie. 

ZAMEK W OWIEŚNIE/TVSUDECKA PL 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 28.03.2023
Godzina emisji: 9.39

gs


Polecane