Wolbórz – barokowy pałac przekształcony w szkołę zawodową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolbórz – barokowy pałac przekształcony w szkołę zawodową
Barokowy pałac w Wolborzu, sięgający korzeniami XVIII wieku, mieści obecnie zespół szkół rolniczych.Foto: shutterstock/MrMR

Tuż obok ruchliwej drogi krajowej, łączącej Katowice z Warszawą, znajduje się okazały, barokowy pałac w Wolborzu. Samo miasteczko ma blisko tysiącletnią historię i było miejscem, gdzie przebywało wielu polskich królów.  

  • Wolbórz leży w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim.
  • Kiedyś w miejscowości był zamek, w którym gościł m.in. Władysław Jagiełło wraz ze swymi wojskami, przygotowując się do bitwy pod Grunwaldem.
  • Tutejszy pałac, sięgający korzeniami XVIII wieku, mieści obecnie zespół szkół rolniczych.

Najstarsze wzmianki o Wolborzu pochodzą już z lat sześćdziesiątych XI wieku, co stawia tę miejscowość w gronie najstarszych w kraju. Kolejne informacje pojawiają się w bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. Od połowy XII do końca XVIII stulecia Wolbórz należał do przedstawicieli Kościoła. W 1215 roku odbyło się tu spotkanie biskupów i znanych książąt piastowskich, m.in. Leszka Białego i Konrada Mazowieckiego. 

Spod Wolborza pod Grunwald

W czasie wojny z Krzyżakami król Jagiełło wyznaczył Wolbórz na miejsce koncentracji swoich wojsk. Właśnie stąd żołnierze wyruszyli w 1410 roku w kierunku Grunwaldu, gdzie odbyła się decydująca bitwa z zakonem. W miejscowości stał już wówczas zamek, który w późniejszych latach gościł w swych komnatach wielu polskich królów, takich jak Zygmunt August, Stefan Batory czy Jan Kazimierz.  

Z dostępnych dokumentów wynika, że założenie zamkowe składało się z zamku górnego i dolnego. Pierwszy z nich był otoczony fosą i murami w kształcie czworoboku z basztami lub wieżami w narożnikach. Źródła wskazują też, że budynek mieszkalny był bogato wyposażony. W 1671 roku zamek został zniszczony w czasie pożaru. Warownię odbudowano, ale jej znaczenie zaczęło stopniowo maleć. Kolejny pożar, który wybuchł tu w latach sześćdziesiątych XVIII wieku, całkowicie zniszczył zamek. 

Zamek zastąpiony pałacem

Pałac w Wolborzu powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Rezydencja została otoczona ogrodem ze zwierzyńcem. W 1818 roku pałac przeszedł w ręce państwa i został zaadaptowany na koszary wojskowe. Budowla spaliła się w czasie I wojny światowej. W 1937 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych zarządziło jej odbudowę, z przeznaczeniem na hufiec pracy.

Prace renowacyjne zakończyły się dopiero około 1950 roku. Niestety, z pierwotnego wystroju wnętrz nie pozostało prawie nic. W dawnym pałacu urządzono liceum ogólnokształcące, potem dom dziecka, liceum pedagogiczne, a dziś w okazałym kompleksie mieści się Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Posłuchaj

3:48
Wolbórz – barokowy pałac przekształcony w szkołę zawodową (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:  

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 10.46

kc/kul

Polecane