Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć
21.03.2023. Światowy Dzień Poezji - na drzewach w szczecińskim parku im. Stefana Żeromskiego zawisły setki kolorowych niewielkich arkuszy z wydrukowanymi wierszamiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.

  • Działania mające na celu popularyzację literatury i poezji są prowadzone w wielu miastach Polski
  • Wiersze lub cytaty pojawiają się na muralach, plakatach, w przestrzeni miejskiej bądź w komunikacji

Konfrontacja z muralami, plakatami, cytatami

Podobizny sławnych pisarzy, cytaty z książek, strofy wierszy – w formie murali na ścianach budynków, billboardów w przestrzeni miejskiej, plakatów na przystanka, w metrze i autobusach – to wszystko są działania obliczone na popularyzację sztuki słowa, zachęcenie przypadkowego przechodnia, by skonfrontował się z literaturą, którą być może zna. A może nie.

W Poznaniu kilka lat temu w ramach akcji "Poezja jest czymś, co rodzi się z życia" na niektóre kamienice naniesiono treść wierszy m.in. Barańczaka, Herberta, Różewicza czy Szymborskiej. – Wybieraliśmy te, które jakoś korespondują z rzeczywistością, ze światem zewnętrznym, bo jednak eksponujemy je w przestrzeni publicznej – mówi współtwórczyni tego projektu, Joanna Pańczak. Wiersze są widoczne do dziś.

Ulica w Łodzi, metro w Warszawie

Z kolei w Łodzi odsłonięto Ulicę Słów. Jednym z pierwszych zamieszczonych tam cytatów jest zdanie: "I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to że przydarzam się sobie" autorstwa noblistki Olgi Tokarczuk. – Ten cytat mówi o tym, że niewiele możemy o sobie decydować, że miejsce, czas, przestrzeń definiuje nas i tak naprawdę niewiele mamy do powiedzenia na ten temat – tłumaczy Paweł Ryźko, autor projektu. – Że tak naprawdę miejsce, w które jesteśmy rzuceni, historia, środowisko  to naprawdę nas determinuje – wskazuje.

Dobrą przestrzenią do prezentowania literatury jest komunikacja miejska. Swego czasu warszawskie metro uruchomiło akcję "Wiersze w metrze", podczas której prezentowano w wagonach m.in. fragmenty dzieł twórców z Hiszpanii, Cypru, Szwecji czy Norwegii. Nie zabrakło także poezji rodzimej.

Poezja konkretna przy ruchomych schodach

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował wyjątkową ekspozycję konkretnej poezji "Explicite", której autorem jest Juliusz Erazm Bolek. – Generalnie możemy powiedzieć, że poezja konkretna to zaplanowana kompozycja wizualna znaków typograficznych, przede wszystkim liter, które układają się w jakąś mniej lub bardziej sensowną całość – tłumaczy Juliusz Erazm Bolek, pisarz, poeta. – Czasami są to po prostu słowa. I przez zabawę tymi słowami – skracanie, wydłużanie, cieniowanie – osiąga się dodatkową wymowę, która ma swój wyraz artystyczny – wskazuje.

– Niekoniecznie muszą to być ciągi słów czy zdania, mogą to być te symbole wykorzystywane w inny sposób. Symbole, które są zrozumiałe dla odbiorcy, też mogą coś wyrażać – dodaje.

Wystawę "Explicite" prezentującą prace Trójkowego gościa można do 3 kwietnia oglądać na poziomie dolnym i górnym ruchomych schodów łączących Trasę W-Z i Plac Zamkowy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

11:55
Literatura, poezja wychodzą na ulice, wkraczają do komunikacji miejskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Gość: Juliusz Erazm Bolek (poeta, pisarz)
Data emisji: 23.03.2023
Godziny emisji: 12.17, 12.35

pr

Polecane