Ernest Bryll: moje wiersze są mądrzejsze niż ja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ernest Bryll: moje wiersze są mądrzejsze niż ja
Ernest Bryll 1Foto: PAP/Rafał Guz

Ernest Bryll, znakomity poeta, dramatopisarz, ale także autor piosenek i dyplomata otrzymał właśnie nagrodę – statuetkę Pana Cogito. W ten właśnie sposób nagrodzono jego twórczość poetycką. I o tym rozmawiała z laureatem Katarzyna Cygler.

  • Ernest Bryll wydał ponad 40 tomików wierszy
  • Jest autorem wielu piosenek, w tym śpiewanego przez Krystynę Prońko słynnego "Psalmu stojących w kolejce" z oratorium "Kolęda nocka"

Niepewny poezji w sobie

– Najpierw podziękuję za tę nagrodę związaną w jakiś sposób z dawnym pomysłem Zbyszka Herberta, mojego starszego kolegi. To jest nagroda, jak rozumiem, dla kogoś, kto myśli: nadają ją poważni profesorowie – mówi Ernest Bryll, który w środę 9 listopada odbierze nagrodę – statuetkę Pana Cogito. – To też jest dla mnie ważne, gdyż ja jestem tylko niski profan w dziedzinach naukowych – przyznaje.

– Właściwie całe życie tej poezji w sobie nie byłem pewien. Do dzisiaj działam w filmie jako oceniacz scenariuszy i script doctor, czyli taki, który pomaga przy poprawkach, działałem w telewizji, w teatrze, w zespołach filmowych, byłem nawet ambasadorem w Irlandii – wymienia. – Wszystko właściwie po to, aby robić coś innego, a nie skupiać się na pisaniu wierszy – zdradza.

– I nagle okazuje się, że z tego wszystkiego, moich sztuk teatralnych, piosenek, zostają wiersze. Czyli to, czego ja się bałem w sobie, bo nie byłem pewny – dodaje.

W wierszach to, co przemyślane

– Niektórzy moi znakomici koledzy byli dumni z tego, że piszą poezję. A mi się to wydawało jakąś sytuacją… dziwną. To mnie napadało, ja to musiałem robić, natomiast nie za bardzo stymulowałem siebie. Co być może uchroniło przed wieloma głupotami. Bo moje wiersze są mądrzejsze niż ja. W moim życiorysie narobiłem wiele głupstw, nawierzyłem w różnego rodzaju dziwne idee. Natomiast w wierszach tylko wychodziło to, co było we mnie naprawdę przemyślane, z serca. Nie to, co mi włożono do głowy…

Przeczytaj także:


Posłuchaj

7:08
Ernest Bryll: nie byłem pewien poezji w sobie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Gość: 
Ernest Bryll (poeta, prozaik, dramaturg, krytyk, tłumacz, dyplomata, autor piosenek)
Data emisji:
9.11.2022
Godziny emisji:
12.48

pr/kor

Polecane