Seul, pierwsze miasto funkcjonujące w metawersum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Seul, pierwsze miasto funkcjonujące w metawersum
W metawersum seulski ratusz, podobnie jak całe miasto, jest wiernie odtworzony. Można tu też załatwiać różne sprawy administracyjneFoto: Seoul City

Stolica Korei Południowej, Seul, jest pierwszym miastem na świecie, zaistniało w metawersum. Trudno się zresztą dziwić, skoro ten cyfrowy świat/przestrzeń najdynamiczniej rozwija się właśnie w Korei Południowej. Można tam już np. płacić za normalne usługi.

Metawersum to odwzorowujący rzeczywistość wirtualny świat, w którym można przebywać, wykorzystując swojego awatara, czyli cyfrowe alter ego.

W założeniu metawersum ma zintegrować wszystkie działania cyfrowe, pozwalając w nim załatwiać ogół spraw, np. administracyjno-skarbowych.

Cyfrowe miasto jak żywe

Pierwszym miastem, które już istnieje w metawersum, jest Seul, stolica Korei Południowej. Metropolia została wiernie odwzorowana i można ją w ten sposób nawet zwiedzać. Zresztą pół roku po uruchomieniu doczekał się już sporej, liczącej ponad 100 tys. osób, grupy użytkowników.

– Każdy może mieć swojego awatara, każdy może wyglądać, jak chce, może też się ubrać, w co chce – tłumaczy pracownik wydziału cyfrowego w urzędzie miejskim w Seulu. To bowiem miejskie władze zainwestowały w przeniesienie metropolii do metawersum. Koszty wyniosły, w przeliczeniu, ok. 10 mln złotych. – Platforma składa się z trzech części: punktu obsługi użytkownika, miejsc z grami oraz ogólnodostępnej przestrzeni z ogłoszeniami – opowiada Lee Hye-kyung, kierowniczka projektu. – Oferując cyfrowe atrakcje w metawersum, chcemy zarazem zachęcić mieszkańców do angażowania się w sprawy miejskie – wskazuje.

Jak w realu, tylko lepiej

W seulskim metawersum nie jest się anonimowym tak, jak w internecie. – Ponieważ w metawersum może dochodzić do nadużyć, każdy użytkownik musi podać swój numer ubezpieczenia społecznego – tłumaczy Lee Hye-kyung. – Zgodnie z koreańskim prawem, wszystkie dane osobowe, które są podane w internecie, są chronione przez państwowy cyfrowy system bezpieczeństwa – zapewnia jeden z pracowników projektu.

– Metawersum jest lepsze niż prawdziwy świat: to cyfrowa rzeczywistość, tylko że pozbawiona dyskryminacji. W metawersum Seulu nie ma podziału na rasy, nie przywiązujemy też wagi do płci: każdy może wybrać to, co chce – zapewnia.

Przeczytaj także


City of Seoul is world's first gov't to launch metaverse administrative services/YouTube Arirang News


Posłuchaj

4:35
Seul - pierwsze miasto w metawersum (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 11.26

pr

Polecane