Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym
2022-10-24, 16:10 | aktualizacja 2022-10-25, 08:10
Integracja domowych systemów, pełna kontrola i możliwość zdalnego nimi sterowania nawet z plaży w Australii – tak wygląda dzisiaj smart home. Najlepiej zaprojektować i zbudować go od podstaw, ale jeśli mamy już dom, można też stworzyć smart home w oparciu o istniejące instalacje. O tym i o wielu innych rzeczach w "Trójkowym punkcie technicznym" mówi Paweł Turski.
- Smart home pozwala za pomocą np. tabletu bądź telefonu śledzić działanie domowych systemów i sterować nimi w zależności od potrzeb
- Nowoczesne technologie powodują, że nawet awaria sterowania jednym z systemów nie zakłóca sterowania innymi
Wszystkie funkcje w jednym
– Smart dom to system, w którym integrujemy wszystkie funkcje, które mamy w budynku – oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, fotowoltaika, zarządzanie energią – w jeden system. Dzięki temu możemy wszystko zdalnie kontrolować i sterować z jednego panelu, z jednego urządzenia – tłumaczy Zbigniew Czerwonka z jednej z firm zajmujących się projektowaniem tego typu systemów.– Podstawową warstwą integracji jest połączenie przewodowe. Dodatkowo jest bluetooth, dzięki któremu po zamontowaniu urządzenia mamy z nim połączenie i możemy nim sterować z telefonu. Dodatkową warstwą jest wi-fi, które sprawia, że mamy możliwość włączania i wyłączania światła, podnoszenia i opuszczania rolet czy wpuszczenia kuriera przez furtkę. A robimy to wszystko, leżąc na leżaku na plaży na drugim końcu świata – wskazuje.
Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia
Tak jak ogrzewanie w domu opiera się na centralnym piecu grzewczym, smart home powinien, wydawałoby się, opierać się na centralnej serwerowni. Są jednak inne pomysły. – Promujemy system, w którym generalnie nie ma serca: każde urządzenie to jest element programowalny. Jeżeli popsuje się jakiś element, to wypada on po prostu z systemu, pozostałe elementy działają bez zakłóceń – dodaje.
Systemem można sterować z telefonu bądź ze specjalnego panelu. Czasami stosuje się też włączniki. Co do wyglądu rzeczywiście są "normalne", jednak jako całość są dużo bardziej zaawansowane: – Panele, przyciski multifunkcyjne, system radiowy: tam, gdzie jest ciężko prowadzić przewody bądź są duże powierzchnie szklane, możemy takie przyciski np. naklejać na szybach. Jeśli chodzi o to, co chcemy zrobić, czym sterować, jak i gdzie, to ogranicza nas jedynie wyobraźnia – zapewnia Zbigniew Czerwonka.
Przeczytaj także
- Transport przyszłości – jaki będzie?
- Czy smartfon wkrótce zyska zmysł węchu? To możliwe!
- Czy jesteśmy na podsłuchu? Zagrożenia płynące z nowych technologii
- Forum Inteligentnego Rozwoju: gdzie naukowcy-wizjonerzy spotykają się z biznesem i samorządami
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 11.22
pr/kor