Powstający w Krakowie habitat umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych
2023-02-28, 14:02 | aktualizacja 2023-02-28, 14:02
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje habitat, wyspecjalizowane laboratorium umożliwiające prowadzenie symulacji misji kosmicznych. To ma być pierwsza na polskich uczelniach pracownia, w której studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich. Ma pomóc w rozwoju oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej.
- Habitat pozwoli testować zagadnienia dotyczące różnego rodzaju aspektów życia w środowisku skrajnie nieprzyjaznym, jak kosmos, ale również jaskinie czy głębiny wodne
- Stworzenie np. autonomicznych systemów produkcji żywności pozwoli nie tylko na większą samodzielność baz księżycowych, ale przyniesie również wymierne oszczędności związane z transportem
Raj kosmicznych eksperymentatorów
– Naszym celem jest stworzenie symulatora wszelkich aspektów życia w kosmosie. W tym celu konstruujemy urządzenia do symulacji mikrograwitacji, systemy podtrzymywania życia, urządzenia telemedyczne, czujniki monitorujące warunki środowiskowe bazy – wylicza dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. – Będzie to laboratorium, gdzie będą przeprowadzane różne eksperymenty naszych naukowców, studentów, ale także osób, które będą zapraszane z zagranicy i będą z nami współpracować – opisuje.
– Będzie to prawdziwy raj dla twórców nowych technologii – zapewnia.
Długoterminowe obserwacje biologiczne
– Habitat jeszcze nie istnieje, ale już teraz, wraz z moimi studentami z Koła Technologii Kosmicznych AstoBio AGH, projektujemy i testujemy technologie, które będą zaimplementowane w tamtym miejscu. Będzie to m.in. komora biobadawcza do prowadzenia długoterminowych obserwacji procesów biologicznych np. w relacji do faz Księżyca – wyjaśnia Trójkowy gość. – Właśnie dostaliśmy finansowanie na w pełni zautomatyzowany system do hydroponiki i aquaponiki i czujniki czystości biologicznej – wskazuje.
– Będziemy tworzyć nowe biomateriały, alternatywne bioreaktory, czyli oczyszczalnie atmosfery wykorzystujące różne rodziny glonów. Będziemy też tworzyć podłoża mineralne z symulantów regolitu księżycowego – dodaje.
Nie tylko w kosmosie
– Po to wszystko? Chcemy się wyspecjalizować w technologiach do życia w warunkach ekstremalnych, niekoniecznie kosmicznych – mogą to być jaskinie lub głębiny oceanów. Pamiętajmy, że na naszej planecie wciąż jest niewiele terenów zamieszkanych przez ludzi. A to, co się dzieje, skłania nas do tego, żeby bardziej poznać świat, bardziej przyjrzeć się, jak oszczędzać zasoby naturalne, jak wykorzystywać energię słońca – tłumaczy dr Kołodziejczyk. – Biomateriały, bioreaktory to bardzo ciekawa rzecz. Zwłaszcza że na Księżycu, w bazach, które będą tworzone, będziemy potrzebować miejsc, gdzie sami będziemy produkowali żywność. Dlatego systemy do produkcji żywności muszą być niezależne, w pełni zautomatyzowane, zoptymalizowane pod każdym względem. To przyniesie ogromne oszczędności w kwestii transportu z Ziemi – stwierdza.
Przeczytaj także
- Chcemy mieszkać na Księżycu, ale czym będziemy tam oddychać?
- Kolonizacja kosmosu. Życie jak… na Wenus?
- Polscy uczniowie wygrali konkurs na projekt bazy księżycowej!
- Mała roślinka, ale wielki krok w historii ludzkości?
- Pełny odlot: grzyby w kosmosie!
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Agata Kołodziejczyk (Centrum Technologii Kosmicznych krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej)
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 10.31
pr