Mała roślinka, ale wielki krok w historii ludzkości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mała roślinka, ale wielki krok w historii ludzkości?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Po raz pierwszy w historii ludzkości naukowcom udało się wyhodować rośliny posadzone na księżycowej glebie. Co to oznacza? Czy jest to przełomowy moment dla eksploracji Księżyca i dalej – kosmosu?

  • Z Księżyca przywieziono blisko 400 kg materiałów, jednak naukowcy do swojego eksperymentu otrzymali zaledwie 12 gramów!
  • Wszystkie zasadzone rośliny wykiełkowały. Jednak do prawdziwych, pełnowymiarowych hodowli na Księżycu jeszcze daleka droga.

Kilka łyżeczek regolitu

– Określenie, że "hodowaliśmy rośliny na glebie księżycowej" jest troszkę marketingowe. W przeszłości już wykonywano eksperyment, że hodowano rośliny w ziemskich warunkach, w ziemskiej glebie, ale posypując je regolitem księżycowym – opowiada Rafał Grabiański z portalu Urania – Postępy Astronomii. – Celem było sprawdzenie, czy regolit nie ma jakichś właściwości nieprzyjaznych ziemskiemu życiu, mikroorganizmów czy drobnoustrojów, które mogłyby te rośliny zniszczyć bądź zdegradować. Okazało się, że nie – opisuje.

Wszystkie misje księżycowe Apollo przywiozły na Ziemię blisko 400 kg materiału księżycowego. Jest on jednak tak cenny, że naukowcy musieli się o niego starać 11 lat i otrzymali... 12 gramów! I w tych kilku łyżeczkach regolitu musieli hodować miniaturowe rośliny.

Wszystko urosło!

– Naukowcy poszli o krok dalej i wykorzystali ten regolit księżycowy jako podłoże do hodowania roślin. Dodatkowo stosowali substancje odżywcze przygotowywane z ziemi – tłumaczy Trójkowy gość. – W ten sposób porównali, czy rośliny hodowane na podłożu regolitowym będą się różniły od roślin posadzonych w typowej ziemskiej glebie z takimi samymi nawozami i substancjami odżywczymi. A jeśli tak, to jak bardzo – wskazuje.

Okazało się – i to właśnie jest przełomowe – że wszystkie rośliny, które zasadzono, wykiełkowały i urosły! To jest sukces, gdyż wykorzystano glebę księżycową do hodowli roślin. – Jest ona średnio żyzna, bo nie ma tych wszystkich minerałów, które są w glebie ziemskiej – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Do hodowli jeszcze daleko

Do czego ten eksperyment może służyć? – Jeżeli kiedyś wyślemy misję załogową, będziemy chcieli się przekonać, czy ten regolit będzie mógł być wykorzystany jako baza pod hodowlę takich roślin. Ale też, czy na przykład te rośliny hodowane za pomocą substancji odżywczych przywiezionych z Ziemi mogą sprawić, że regolit zostanie zmineralizowany. Bo to może oznaczać że w przyszłości może zostać wykorzystany już bez zewnętrznych substancji odżywczych przywożonych z Ziemi tłumaczy Rafał Grabiański.

Tak więc jest to przełom, ale do pełnoskalowej hodowli jest daleko. Więcej w tej kwestii dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie rośliny są regularnie hodowane i nawet jedzone – dodaje.


Posłuchaj

7:01
Czy i kiedy na Księżycu będziemy hodować rośliny? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Rafał Grabiański (portal Urania – Postępy Astronomii)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane