Polscy uczniowie wygrali konkurs na projekt bazy księżycowej!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy uczniowie wygrali konkurs na projekt bazy księżycowej!
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Naeblys

Trzej uczniowie warszawskich szkół wygrali coroczny międzynarodowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Tym razem był to "Moon Camp Chalenge", którego celem było zaprojektowanie bazy księżycowej.

  • Celem tegorocznego konkursu było jak najbardziej szczegółowe zaprojektowanie bazy księżycowej
  • Polski zespół w składzie Tobiasz Dąbrowski, Jeremiasz Janota-Bzowski, Luka Rozhok pokonał ponad 300 zespołów z 29 krajów

Niewielka, ale pojemna

– Zaprojektowaliśmy bazę dla czterech lunonautów, głównych mieszkańców, a do tego astronauci odwiedzający, którzy będą mogli nocować w lądowniku. Nie liczyliśmy jej powierzchni, ale trzeba pamiętać, że w kosmosie nie można sobie pozwolić na duże przestrzenie. Np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest rozmiarów boiska do piłki nożnej, jednak większość zajmują panele słoneczne – tłumaczy Tobiasz Dąbrowski. – Wszystkie prace można obejrzeć na stronie konkursu: myślę, że konkurencja była bardzo wysoka, a prace były bardzo zróżnicowane – dodaje.

Najważniejszy realizm

– Wiele teamów przedstawiło wizje futurystyczne, neonowe, nowoczesne, a my postawiliśmy na realizm – opisuje Luka Rozhok. – Nasza praca była większa od większości innych prac. Przyłożyliśmy się, aby była bardzo szczegółowa: zadbaliśmy, aby w naszej bazie były nawet ołówki – uzupełnia Jeremiasz Janota-Bzowski.

– Nad projektem pracowaliśmy wspólnie na tej zasadzie, że się podzieliliśmy zadaniami: każdy projektował oddzielną część – wyjaśniają młodzi konstruktorzy. I przyznają, że praca w ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej, byłaby bardzo fajna.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:19
Polscy uczniowie wygrali konkurs ESA (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 
***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 14.06.2022
Godzina emisji: 14.43

pr

Polecane