Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień
2023-01-19, 15:01 | aktualizacja 2023-01-24, 09:01
Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej.
- Wystawa "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa od 19 stycznia 2023 do 21 stycznia 2024
- Wystawa "Moda i sport" obejmuje okres blisko 150 lat: od końca XIX wieku, po czasy najnowsze
Spektakularny rozwój
– W XX wieku staliśmy się świadkami spektakularnego rozwoju mody sportowej. Propagowany przez wybitnych pedagogów i lekarzy zdrowy styl życia, polegający również na regularnych ćwiczeniach fizycznych, wymagał odpowiedniej odzieży. Ubiory sportowe zaczęły się coraz bardziej odróżniać od codziennych. Pomagały w uzyskiwaniu jak najlepszych wyników w sporcie profesjonalnym i zapewniały wygodę w czasie amatorskich zajęć sportowych. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości włókien naturalnych i sztucznych, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka. Dzisiaj, kiedy promowany jest aktywny styl życia, moda sportowa staje się dla nas codziennością – tak twórcy wystawy "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie opisują jej założenia.
Zderzenie dwóch epok
– Wystawa pokazuje zderzenie mody z lat 20. XX wieku ze współczesną modą sportową projektowaną w Polsce przez polskich projektantów – tłumaczy Joanna Kowalska, kurator wystawy. – Dresu może nie zobaczymy, ale jest ubiór rowerowy dla eleganckiej pani z końca XIX wieku zestawiony z ubiorem dla współczesnej cyklistki, takim, który pozwala na osiąganie wysokich prędkości, jest wygodny i można w nim jeździć w dalekie trasy – wskazuje.
– "Moda i sport" to wystawa, która pokazuje, jak się ten design zmieniał i jak czasami ten dawny design miał wpływ na to, co się dzieje dzisiaj – dodaje.
Najmocniejsze strony polskiego designu
– Staramy się też pokazać to, co jest najmocniejsze w naszym projektowaniu mody sportowej dzisiaj. Może niekoniecznie piłka nożna i tenis, bo z tymi dziedzinami sportu są związane tak duże pieniądze, że jeszcze trudno nam konkurować z gigantami na rynku mody sportowej, ale np. mamy świetne projekty związane z turystyką górską, z wyprawami wysokogórskimi, które zawsze były naszą mocną stroną – opisuje Trójkowy gość. – Jest też sporo ubiorów, które dzisiaj wiążą się z tym, co jest dzisiaj tak bardzo propagowane, czyli aktywnymi formami spędzania czasu wolnego – wyjaśnia.
Przeczytaj także:
- "Miasto – Moda – Maszyna": fascynująca historia Łodzi, fabryk włókienniczych i mody
- "Modowy luksus" w rzeszowskim muzeum. W czym elegancka kobieta witała nowy rok przed stu laty?
- Garnitur: strój obowiązkowy dla mężczyzny?
- Serena Williams – tenisowa ikona mody z mocarnym serwisem
- Tkanina ma moc! Wystawa "Dom odziany" w Muzeum Narodowym w Krakowie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Joanna Kowalska (kurator wystawy "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie)
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 12.32
pr/kor