"Modowy luksus" w rzeszowskim muzeum. W czym elegancka kobieta witała nowy rok przed stu laty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Modowy luksus" w rzeszowskim muzeum. W czym elegancka kobieta witała nowy rok przed stu laty?
Wystawa "Modowy luksus" to zabytkowy zbiór historycznych strojów i akcesoriów damskich pochodzących z XIX oraz pierwszych dekad XX wiekuFoto: Adam Głaczyński

80 torebek, 50 wachlarzy i kompletne ubiory od lat 80. XIX wieku do lat 30. XX wieku – to i więcej można zobaczyć na wystawie "Modowy luksus" dostępnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Sylwester i karnawał to czas, kiedy częściej niż zwykle myślimy o specjalnym stroju i oryginalnych dodatkach. Być może inspirację znajdziemy właśnie w rzeszowskim muzeum?

  • Wystawa "Modowy luksus" to zbiór historycznych strojów i akcesoriów damskich pochodzących z XIX oraz pierwszych dekad XX wieku. –  Stroje i akcesoria są wykonane z naturalnych materiałów jak kość słoniowa, szylkret, jedwab. Pokazujemy też, że synonimem luksusu były tworzywa sztuczne – mówi kuratorka wystawy Beata Kuman.
  • Eksponaty zebrane na wystawie "Modowy luksus" pochodzą głównie z m.in. Francji, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych. Jednym z najbardziej wyróżniających się eksponatów są buty na tzw. stopę lotosową, które przyjechały z Chin.
  • Wystawę "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać od 17 grudnia 2021 roku do 31 maja 2022 roku. 

Czym był modowy luksus w XIX wieku?

Wystawa "Modowy luksus" to zabytkowy zbiór historycznych strojów i akcesoriów damskich pochodzących z XIX oraz pierwszych dekad XX wieku. Obejmuje on m.in. 80 torebek, 53 wachlarze, 15 parasolek, 14 par obuwia, 5 nakryć głowy oraz 4 kompletne ubiory. Prezentowane eksponaty nabyte zostały przez muzeum z prywatnej kolekcji pani Hanny Szudzińskiej.

Tytuł wystawy "Modowy luksus" kojarzy się z ubraniami od projektantów. Jak zwraca uwagę kuratorka wystawy Beata Kuman, w przypadku ubrań z epoki zgromadzonych w rzeszowskim muzeum jest inaczej.

Posłuchaj

4:48
Na wystawie "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym Rzeszowie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To jest luksus, który określał kobiety zamożne w XIX wieku i w latach 20. XX wieku. Stroje i akcesoria są wykonane z naturalnych materiałów jak kość słoniowa, szylkret, jedwab. Pokazujemy też, że synonimem luksusu były tworzywa sztuczne – mówi.  Warto zwrócić uwagę na rączki parasolek przeciwsłonecznych. Są one przeróżne  drewniane, rzeźbione, z bambusa, ze szklanymi fasetowanymi gałkami, z ukrytymi lusterkami. Te przedmioty oprócz tego, że są akcesoriami modowymi, są również wspaniałymi przykładami rzemiosła artystycznego – podkreśla.

Na wystawie "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym Rzeszowie Fot. Adam Głaczyński Na wystawie "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym Rzeszowie Fot. Adam Głaczyński

Modowy luksus i kanony piękna

Eksponaty zebrane na wystawie pochodzą głównie z krajów Europy Zachodniej, m.in. Francji, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych. Jednym z najbardziej wyróżniających się eksponatów są buty na tzw. stopę lotosową, które przyjechały z Chin.

– Stopa lotosowa związana była z ceremoniałem krępowania stóp kobiet bandażami. Kanon piękna wówczas wyznaczała maleńka stopa  ideałem była długość dziewięć centymetrów. Ponieważ stopa była krępowana od dziecka, deformując się, przybierała kształt pąku lotosu. Ten proceder trwał tysiąc lat – wyjaśnia Beata Kuman.

Wystawę "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać od 17 grudnia 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Od połowy lutego wystawie będzie towarzyszyć lekcja szkolna dla dzieci i młodzieży.

Na wystawie "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym Rzeszowie Fot. Adam Głaczyński Na wystawie "Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym Rzeszowie Fot. Adam Głaczyński

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marek Zalewski
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane