Kim byliby dzisiejsi trzej królowie? Jakie by ofiarowali dary?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim byliby dzisiejsi trzej królowie? Jakie by ofiarowali dary?
Jakie dary przynieśli by dzisiaj trzej królowie. Kim by byli?Foto: shutterstock/NataBystrova

W Święto Trzech Króli, 6 stycznia, chrześcijanie świętują objawienie się Boga człowiekowi. Według ewangelii Mateusza tego dnia trzej mędrcy ze Wschodu, Kacper, Melchior i Baltazar, przybyli do Betlejem pokłonić się Chrystusowi. Przynieśli ze sobą mirrę, kadzidło i złoto. Kto i jakie dary przyniósłby dzisiaj?

  • Każdy z darów od trzech króli coś symbolizował: mirra wypełnienie się proroctwa, kadzidło godność kapłańską, złoto – godność królewską
  • Dzisiaj spojrzenie na przynoszone dary bardzo się zmieniło, a niezwykle cenne stały się wartości niematerialne

Jakie dary?

Mirra, kadzidło i złoto nie są już tym, czym były dla naszych przodków: – Dzisiaj nastąpiło przesunięcie w stronę wartości niematerialnych. Te trzy dary, które przynieśli, symbolizują głównie zamożność i bogactwo, a dzisiaj wiele wartości jest związanych z dziedzictwem niematerialnym – tłumaczy Mariusz Raniszewski z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Potwierdza to sonda, którą przeprowadził trójkowy reporter.– Dobro, miłość i szczerość – usłyszał, kiedy zapytał o dzisiejsze dary od trzech króli. – Książkę, telefon i złoto – dodała inna pani. – Zdrowie dla wszystkich, pokój na świecie, złoto – potwierdziła kolejna. A więc wartości niematerialne, chociaż w tych trudnych czasach złoto także się przyda.

– Dzisiaj by przynieśli przede wszystkim smartfona, aby dziecko mogło sobie klikać i dowiedziało się jak najwięcej o świecie. Pewnie przyszedłby również jakiś przelew. A trzecim prezentem w dobie inflacji byłoby coś, co jest rzadkie: pewnie byłoby to mieszkanie – stwierdza z kolei z uśmiechem socjolog Tomasz Łysakowski.

Kto przynosi?

– Kiedy mówimy o „trzech królach”, to mówimy o kimś, z kim się identyfikujemy, kto jest dla nas autorytetem. Jednak problem współczesnego świata jest taki, że te autorytety się rozmyły. To znaczy, że nie ma kogoś, kto dla 100 procent Polaków byłby autorytetem – wyjaśnia Tomasz Łysakowski. – Poza gwiazdami sportu, ale tylko do chwili, kiedy przestaną odnosić sukcesy – wskazuje.

Można by więc stwierdzić z lekkim przymrużeniem oka, że na współczesnych trzech króli doskonale się nadają nasi skoczkowie narciarscy, którzy co roku w tym czasie startują w Turnieju Czterech Skoczni. A w takim wypadku nie byłoby chyba problemu z ich wyborem: Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:11
Trzej królowie z mirrą, kadzidłem i złotem – jaka by była wersja współczesna? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 6.01.2023
Godzina emisji: 8.51

pr

Polecane