Duńczyków patent na szczęście. Niezwykle skuteczny!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Duńczyków patent na szczęście. Niezwykle skuteczny!
Ілюстрацыйнае фотаFoto: Shutterstock/Alena Ozerova

Wbrew pozorom umiejętność wypoczywania i w ogóle cieszenia się życiem, nie jest łatwa, a już na pewno nie jest nie powszechna. Duńczycy od dawna lokują się w czołówce najszczęśliwszych narodów świata. Zawdzięczają to podobno hygge – swojej filozofii szczęścia i cieszenia się życiem. Na czym ona polega?

  • Hygge dosłownie oznacza "miło być razem". W szerszym znaczeniu to również odczuwać zadowolenie, miło razem spędzać czas w poczuciu bliskości, szczęścia, ciepła rodzinnego
  • Duńczycy, w przeciwieństwie do innych narodów skandynawskich, nie są zimni, zamknięci w sobie i wycofani: to nacja ludzi ciepłych i niezwykle rodzinnych

Szczęście w najprostszych sytuacjach

– Hygge to dosłownie "miło być razem", odczuwać zadowolenie, miło razem spędzać czas w poczuciu bliskości, szczęścia, ciepła rodzinnego. Zapalone świece, ciepłe kocyki, piękne roślinki, piękne wnętrze są ważne, ale hygge to o wiele więcej: to część filozofii cieszenia się życiem – tłumaczy psycholog Ewa Kosowska-Korniak. – I dostrzeganie tego szczęścia w najprostszych sytuacjach życiowych: wspólnym gotowaniu, piciu herbaty, czytaniu książki czy graniu w gry – wskazuje.

– Początki tej filozofii sięgają początków XIX wieku. Duńczycy dostrzegli, że poczucie szczęścia pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu, a szczęście budujemy przez pozytywne emocje, że pomagają nam je tworzyć nasi bliscy, nasze relacje – wyjaśnia Trójkowy gość. – To poczucie szczęścia to jest takie bycie "tu i teraz" z osobami, które się kocha, to jest współpraca, współdziałanie, odpowiednia filozofia wychowywania dzieci na osoby samodzielne, ciepłe – wylicza.

– Hygge to troska o dobrostan psychiczny, zdrowie mentalne, fizyczne. I to jakoś tak naturalnie Duńczykom wychodzi, że są postrzegani jako jeden z najszczęśliwszych narodów – dodaje.

Przeczytaj także


Delektować się szczęściem chwili obecnej

– Duńczycy to nie jest typowy skandynawski naród ludzi zimnych, podchodzących do innych z rezerwą, wręcz wycofanych: to są osoby bardzo rodzinne i bardzo chłonące te relacje. I oczywiście, ta radość życia jest również wśród narodów śródziemnomorskich, we włoskim czy hiszpańskim stylu życia, jednak u Duńczyków chodzi przede wszystkim o to skupienie się na chwili obecnej: siedzę pod ciepłym kocykiem, piję dobrą kawę czy herbatę, obok bawią się moje dzieci… – opowiada rozmówczyni Piotra Firana. – To jest właśnie kosztowanie tej przyjemności, delektowanie się życiem. I to jest ważne: żeby to umieć, żeby umieć zatrzymać się w chwili obecnej, cieszyć się z tego, że jesteśmy z rodziną – wyjaśnia.


Posłuchaj

8:32
Hygge, czyli dlaczego Duńczycy są szczęśliwi? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: 
Piotr Firan
Gość:
Ewa Kosowska-Korniak (psycholog)
Data emisji: 7.10.2022
Godziny emisji:
11.18

Pr

Polecane