Essa, gilbert, a może coś innego? Trwa plebiscyt na "Młodzieżowe słowo roku”

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Essa, gilbert, a może coś innego? Trwa plebiscyt na "Młodzieżowe słowo roku”
– Co roku [napływa] tak wiele zgłoszeń, które niejednokrotnie zaskakują i wprawiają nas w zachwyt, jak można językiem oddawać rzeczywistość – mówi Katarzyna Piątkowska z Wydawnictwa Naukowego PWN, które jest organizatorem plebiscytu na Młodzieżowe Słowo RokuFoto: Shutterstock/Josep Suria

Już po raz siódmy jest organizowany plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, czyli MSR. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych w danym roku wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jakie będzie MSR 2022 dowiemy się już wkrótce.

  • Zgłaszanie propozycji do Młodzieżowego Słowa Roku trwa do końca wtorku 8 listopada. 15 listopada jury ogłosi finałową dwudziestkę i uruchomi formularz głosowania
  • W plebiscycie niekoniecznie musi jednak wygrać propozycja, która została zgłoszona przez największą liczbę uczestników. Zwycięzców wyłania jury, oceniając oryginalność, pomysłowość, kreatywność oraz poprawność językową zgłoszonych propozycji
  • Eliminowane są słowa, które zostały uznane za wulgarne, obraźliwe, zawierające treści niezgodne z prawem, nawołujące do nietolerancji/przemocy, należące do mowy nienawiści bądź naruszające dobre obyczaje. Z konkursu eliminowane są też wyrazy, które zostały wyróżnione w poprzednich edycjach

Czarne konie poznamy za tydzień

– Nie ukrywam, że są czarne konie tego wyścigu, jednak dopóki trwa głosowanie, nie chciałabym zdradzać, co może wygrać, żeby nie wpływać na wynik. Już za tydzień państwo poznają finałową dwudziestkę z możliwością głosowania na wybranego faworyta – mówi Katarzyna Piątkowska z Wydawnictwa Naukowego PWN, które jest organizatorem plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. – Zainteresowanie plebiscytem jest bardzo duże. Sami z zainteresowaniem obserwujemy komentarze, propozycje, próby podsumowań, gdyż to nam pokazuje, że ten plebiscyt jest ważnym punktem na naszej mapie działań. Chodzi nam o to, aby wywoływał fajne emocje, ale też pokłady kreatywności, które drzemią w młodzieży – wskazuje.

– Co roku [napływa] tak wiele zgłoszeń, które niejednokrotnie zaskakują i wprawiają nas w zachwyt, jak można językiem oddawać rzeczywistość – dodaje.

Zwycięzcy z przeszłości: XD, twoja stara

– Bardzo doceniam, że w przeszłości jury zauważyło – i w 2017 roku nagrodziło – słowo "XD". To był niemały szok, zaskoczenie, że coś takiego staje na podium, bo trudno zdefiniować, czym to jest. "XD" jest emotikonem i to właśnie jest język młodzieży – tłumaczy rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Do dzisiaj "XD" funkcjonuje w języku i to nie tylko młodych. To też jest bardzo ważne w plebiscycie na MSD, że stwarza on pomost pomiędzy młodymi i bardziej dojrzałymi odbiorcami. Wierzymy, że pozwala bardziej się zrozumieć – zapewnia.

– Z kolei wyrażenie "twoja stara", które trafiło na podium w zeszłym roku, kilkanaście lat temu miało zupełnie inny wydźwięk. Obecnie jest to dezaprobująca odpowiedź na pytanie "kto?" lub dowolna inna wypowiedź – wyjaśnia.


Posłuchaj

8:14
Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2022? cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Pozytywna "essa", a może genialny "gilbert"?

– Myślę, że "essa", która jest wszędobylska i teraz wszystko "jest na essie". To słowo, które zastępuje dawne "yolo" albo… "carpe diem". To jest słowo wytrych, wyraz czegoś pozytywnego. I tyle – odpowiada zapytana o swojego faworyta językoznawczyni i polonistka Aneta Korycińska, autorka bloga "Baba od polskiego". – Nie wiem, skąd się ta "essa" wzięła, ale w "Seksmisji" jest scena, gdzie wszyscy krzyczą: "Essa, essa, essa!". Nie sądzę, żeby stamtąd młodzi ludzie to wzięli, ale w filmie jest to okrzyk bojowy kobiet – śmieje się.

– A jeżeli nie "essa", to może być słowo "gilbert", które podobno oznacza geniusza. Nie namierzyłam jeszcze etymologii tego słowa, nie wiem, skąd ono się wzięło, i czy w ogóle młodzi ludzie tak mówią. Ja tylko o tym czytałam – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:27
Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2022? cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Goście:
Katarzyna Piątkowska (Wydawnictwo Naukowe PWN), Aneta Korycińska (językoznawczyni, polonistka, nauczycielka, autorka bloga "Baba od polskiego")
Data emisji:
8.11.2022
Godziny emisji:
13.26, 13.38

pr/kor

Polecane