Slam poetycki, czyli amatorskie pojedynki na poezję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Slam poetycki, czyli amatorskie pojedynki na poezję
Slam poetycki to kilka rodzajów sztuki połączonych w jednoFoto: Shutterstock/Alexander Gold

Za pierwszy polski slam można uznać tzw. ucztę grudniową, która odbyła się 25 grudnia 1840 r. w Paryżu. Był to improwizowany pojedynek poetycki między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. O tej formie artystycznej rywalizacji, która po dziś dzień cieszy się popularnością, rozmawialiśmy w "Trójce do trzeciej". Naszym gościem była Magdalena Walusiak, mistrzyni poetyckiego slamu.

  • Slam poetycki to amatorskie pojedynki na poezję.
  • Jest to połączenie kilku rodzajów sztuki podczas scenicznego występu.
  • Publiczność jest jego jedynym jurorem.

Mówić pięknie o błahych sprawach

Magdalena Walusiak mówiła, że turniejowa forma slamu to pretekst, który ma podnieść emocje. – Spotkanie z innymi ludźmi jest tak naprawdę najważniejsze, bycie razem i dzielenie się poezją i emocjami. Poezja to fenomenalny język, który pozwala opowiedzieć o tym, co jest niewyrażalne, a robimy to dzięki różnym środkom stylistycznym, których w szkole w większości tak nienawidziliśmy. O sprawach na pozór banalnych czasami komuś udaje się opowiedzieć pięknie i niepowtarzalnie – podkreśliła.

Dodała, że dzięki poezji młodzi ludzie opowiadają o swoich poważnych problemach, chorobach, samotności, próbach samobójczych. – Samo to, że o tym opowiedzą, jest ogromną wartością, właściwie terapeutyczną i trudną do przecenienia – stwierdziła Magdalena Walusiak. 

Kilka sztuk połączonych w jedno

To wspólne przeżywanie poezji jest wartością dodaną. – Poezja jest tylko częścią slamu, równie ważne jest wszystko, co wiąże się z teatrem. Łączymy kilka różnych sztuk w występ, jakiś spektakl. Istnieje takie pojęcie "spoken word", które obejmuje całość literatury mówionej. Na Zachodzie to już osobna dyscyplina sztuki, u nas powoli zaczyna się to krystalizować i profesjonalizować. Mistrzowie Polski fantastycznie poradzili sobie na mistrzostwach świata. Tam używa się języka ojczystego, chodzi o jego frazę, muzykę i brzmienie – zaznaczyła.

Posłuchaj

8:04
Magdalena Walusiak, mistrzyni slamu o wyjątkowych spotkaniach z ludźmi i ich poezją (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Według niej slam to turniej minimonodramów autorskich. – Trzeba wystąpić z własnym tekstem, zmieścić się w czasie, a jedynymi jurorami są tutaj widzowie – to trzy wyznaczniki tego turnieju – mówiła w Trójce mistrzyni slamu.

Jak wyglądają kulisy?

Amatorskie pojedynki na poezję odbywają się co tydzień w różnych miejscach Polski. W "Trójce do trzeciej" przybliżyliśmy również atmosferę tych spotkań, zaglądając za kulisy jednego ze slamów. 


Posłuchaj

5:31
Slam – czyli jak wyglądają amatorskie pojedynki na poezję? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magdalena Walusiak (była mistrzyni Warszawy i obecna mistrzyni Wrocławia w slamie poetyckim)
Materiał przygotowała: Dorota Sokołowska
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 13.37, 13.26

mo/kor

Polecane