Jak koronawirus zmienia język polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak koronawirus zmienia język polski?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?


covid maska autobus free shut 1200 .jpg
Jak pandemia zmienia nasze preferencje transportowe?

Język jest żywym organizmem, który podlega ewolucji. I natychmiast reaguje na zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Nic w tym zresztą dziwnego: w końcu musi ją maksymalnie dokładnie, a zarazem zrozumiale opisać. 


Posłuchaj

7:30
Nowe słowa, nowe frazy pandemiczne (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Od początku zapisuję sobie wyrazy, wyrażenia, zwroty, które pojawiają się w związku z pandemią. Jak wielu językoznawców przeglądamy prasę, słuchamy radia i zastanawiamy się, jak język ostatnich kilku miesięcy reaguje na to, co dzieje się wokół nas – mówi dr Konrad Szamrek z Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku.

Rozmowy o przyszłości: Kamila Kalińczak – jak pandemia zmienia język polski?/YouTube Polski Fundusz Rozwoju


– Mechanizmy rządzące słownictwem, które pojawiło się w związku z pandemią, są bardzo różne. Przede wszystkim jednak pojawiają się twory chwilowe, które nie zakotwiczają się w języku i przemijają. Na początku mieliśmy choćby "koronaria", "koronaparty", które pojawiły się na chwilę jako ciekawostki językowe i zniknęły – tłumaczy.

Sporo też słów zostanie w języku polskim na dłużej lub na stałe. "Maski", "przyłbice", "środki ochrony osobistej", "lockdown", "samoizolacja" są, jak uważa dr Szramek, tego najlepszym przykładem.

Czy język może nam pomóc oswoić pandemię? Rozmowa z Małgorzatą Majewską/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Gość: dr Konrad Szamrek (Wydział Językoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 12.18

pr

Polecane