Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje w rodzinie oraz w pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje w rodzinie oraz w pracy
Współcześnie mamy do czynienia z plagą samotności, zwłaszcza w dużych miastach. Najtrudniej miały młode osoby, które COVID-19 zastał zaraz po wyjeździe z rodzinnego domu na studia i które nie zdążyły jeszcze zawrzeć nowych znajomościFoto: shutterstock.com

Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.

  • Według socjolog dr Justyny Pokojskiej "pandemia pokazuje, jak bardzo rozluźniły się nasze relacje z innymi pracownikami i z pracodawcą i jak bardzo rozpłynęło się poczucie przynależności do zespołu".
  • Silne więzi między partnerami w czasie COVID-19 i lockdownu umocniły się jeszcze bardziej. Pandemii natomiast nie przetrwały relacje już wcześniej nadwątlone. Szczególnie boleśnie samotność odczuwają osoby, które nie utrzymywały rodzinnych, bliskich stosunków.

Praca zdalna a relacja z pracodawcą

Jak zwróciła uwagę dr Justyna Pokojska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w okresie pandemii COVID-19 co czwarty pracownik czuje się zupełnie niezwiązany ze swoją firmą, a 40 proc. z nich rozważa zmianę pracy, nawet nie mając żadnej konkretnej alternatywy. 

– Pandemia pokazuje, jak bardzo rozluźniły się nasze relacje z innymi pracownikami i z pracodawcą i jak bardzo rozpłynęło się poczucie przynależności do zespołu, w którym do tej pory świętowaliśmy już niejedną Wigilię i niejedno jajeczko. Pracując zdanie, nie mamy poczucia, że jesteśmy tego częścią – mówiła ekspertka w rozmowie z Piotrem Firanem.

Socjologowie mogli przewidzieć tę sytuację na przykładzie firmy IBM. Jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie w latach 80. było pionierem we wprowadzeniu modelu pracy zdalnej. Jednak po upływie kilku lat zarządzający IBM kazali swoim pracownikom wrócić do biur. Powód? Morale pracowników zupełnie upadło.

– Stwierdzili, że praca zdalna nie tylko demotywuje do pracy, ale też po prostu niszczy atmosferę w zespole. Nie było tego czegoś, co sprawiało, że synergia między pracownikami przynosiła lepsze efekty – powiedziała dr Justyna Pokojska.

Posłuchaj

8:31
Jak pandemia płynęła na nasze relacje z pracodawcą i rodziną? Socjolog odpowiada (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rodzina w pandemii. Silne relacje jeszcze silniejsze (i odwrotnie)

Jeżeli wrócimy pamięcią do początku lockdownu, z pewnością przypomnimy sobie liczne artykuły o rodzinach, których członkowie, zamknięci razem w czterech ścianach, wprost nie mogli ze sobą wytrzymać. Jak stwierdziła dr Justyna Pokojska, większość rodzin przetrwała tę próbę, a ich relacje stały się silniejsze. Choć mimo to nie uniknęliśmy zwiększonej liczby rozwodów.

– Mogą nie przetrwać te relacje, które już przedtem były nadwątlone. Natomiast te, które pokazywały siłę i pozwoliły obojgu partnerom przetrwać, stały się jeszcze silniejsze. W czasie COVID-19 było kilka raportów mówiących, że nasze więzi zostały zweryfikowane, ale na korzyść bliskich relacji z rodzicami, rodziną, partnerami, bliskimi znajomymi. Natomiast brakowało nam przestrzeni na relacje dalsze. Osoby, które nie nie utrzymywały rodzinnych, bliskich stosunków, pozostały same i odczuły tę samotność. Statystycznie większość Polaków poczuła wręcz zbliżenie w ramach rodzin – wyjaśnia socjolog.

Pandemia samotności wśród młodych ludzi

Wiemy, że współcześnie mamy do czynienia z plagą samotności, zwłaszcza w dużych miastach. Najtrudniej miały młode osoby, które COVID-19 zastał zaraz po wyjeździe z rodzinnego domu na studia i które nie zdążyły jeszcze zawrzeć nowych znajomości. 

 To zdecydowanie widać w badaniach  te osoby, które nie miały silnego oparcia w osobach, z którymi mogły bezpośrednio dzielić czas, szczególnie w czasie obostrzeń, najczęściej boleśnie odczuły konsekwencje pandemii. To są problemy, z którymi będziemy borykać się przez kolejne lata, pewnie dekady – mówiła ekspertka.

Jak pandemia wpływa na relacje rodzinne? - Psychoterapeuta odpowiada/trzymsie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Justyna Pokojska (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 8.14

kr

Polecane