Miasto dotknięte upałem. Finisaż wystawy "Zimno już było"
2024-03-22, 15:03 | aktualizacja 2024-03-22, 15:03
"Zimno już było" opowiada o życiu w mieście dotkniętym upałem i zmusza do refleksji nad tym, jak powinno wyglądać miasto przyszłości w dobie zmian klimatycznych. To ostatnia szansa na zapoznanie się z wystawą w Muzeum Woli, o czym opowiedział w Trójce Konrad Schiller, dyrektor placówki.
- 15. edycja festiwalu "Warszawa w budowie" odbywa się pod hasłem "Zimno już było", a towarzyszy mu wystawa w Muzeum Woli.
- - Zwracamy uwagę na ważny temat zmian klimatycznych - mówiły w Polskim Radiu kuratorki wystawy Wanda Kaczor i Marta Żakowska.
- Nadchodzący weekend to ostatnia szansa na zapoznanie się z wystawą.
Stworzone specjalnie na tę okazję prace Katarzyny Krakowiak-Bałki, Karoliny Breguły, Emanuela Leviego czy Kobasa Laksy, a także m.in. pracę Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku, obrazy Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego oraz słynny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej - to wszystko zobaczyć można w Muzeum Woli, w ramach wystawy zatytułowanej "Zimno już było".
- Wystawę rozpoczyna solidnie przygotowany dział dotyczący badań nad pogodą i meteorologią - zaznaczał w Trójce Konrad Schiller, dyrektor Muzeum Woli.
Świadomość temperatury i zmian klimatycznych
Organizatorzy podkreślają, że 15. edycja festiwalu "Warszawa w budowie: Zimno już było" przygląda się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem - od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym.
"Zimno już było"
Ekspozycja skupia się na rożnorodnych narzędziach przystosowywania Warszawy oraz innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawia dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami.
- Hasłem "Zimno już było" nie chcieliśmy siać paniki. To jest stwierdzenie faktu. Wystawę zaczynamy wykresem, który pokazuje, że nawet jeśli mamy jakieś lata, gdzie średnia temperatura jest niższa od średniej z ostatnich dwustu lat, to i tak tendencja jest rosnąca - podkreślały kuratorki.
Posłuchaj
Wystawa jest dostępna w Muzeum Woli do niedzieli, 24 marca 2024 roku.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Konrad Schiller (dyrektor Muzeum Woli)
Data emisji: 22.03.2024
Godziny emisji: 10.13, 10.21
zch/wmkor