Do trzech razy sztuka, czyli kiedy misja Artemis 1 wreszcie wystartuje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Do trzech razy sztuka, czyli kiedy misja Artemis 1 wreszcie wystartuje?
Artemis I to pierwszy krok w programie powrotu człowieka na Księżyc i lotów w kierunku MarsaFoto: nasa.gov

NASA ustaliło kolejną datę startu misji Artemis 1: to wtorek 27 września. Jednak nawet jeśli nie będzie problemów technicznych, które spowodowały odwołanie dwóch poprzednich startów, to plany może pokrzyżować pogoda, gdyż do Florydy zbliża się huragan.

  • Pierwotnie start misji Artemis 1 planowano na 29 sierpnia. Po wykryciu usterki start przełożono na 3 września. Ten również został odwołany. Obecnie start planowany jest we wtorek, 27 września.
  • Aby Artemis 1 mogła wystartować, do rakiety trzeba zatankować… milion litrów paliwa. Kiedy start jest odwołany, paliwo jest wypompowywane z rakiety.
  • Artemis 1 jest pierwszą od 50 lat misją księżycową. Jeszcze bezzałogową, ale planuje się, że w 2025 bądź 2026 roku ludzie ponownie wylądują na Srebrnym Globie.

Planowany start we wtorek

– 70-minutowe okno startowe zostanie otwarte we wtorek o godz. 17.37 czasu polskiego, a rakieta Space Launch System i statek kosmiczny już znajdują się na stanowisku startowym w Kennedy Space Center na Florydzie – informuje korespondent Trójki w USA Jan Pachlowski. – Plany NASA mogą pokrzyżować nie tylko, jak przy dwóch ostatnich startach, problemy techniczne, ale także zbliżający się do wybrzeży Florydy huragan. Jednak tworzący się na Karaibach układ burzowy, a raczej huraganowy, powoduje, że w obecnej chwili pogoda sprzyja w zaledwie 20 proc., a może być jeszcze gorzej – wyjaśnia.

Wszystko zależy od pogody

– Protokół bezpieczeństwa NASA mówi, że podczas startu nie może występować duże zachmurzenie, ani opady, którym mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. A to dlatego, że te uderzenia piorunów w rakietę zagrażają nie tylko pojazdowi kosmicznemu, ale także bezpieczeństwu publicznemu – tłumaczy Trójkowy dziennikarz. – Tymczasem ścieżka tropikalnej depresji kieruje burzę na Kubę i Florydę w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Jednak w ciągu najbliższych kilkunastu godzin ten żywioł przekształci się najprawdopodobniej w huragan drugiej lub trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – wskazuje.

W takiej sytuacji NASA z odwołaniem startu nie może czekać do ostatniej chwili. Czyli jeśli planowany start jest we wtorek, to być może odwołają go już w niedzielę. Podyktowane jest to kwestiami technicznymi: kilka dni zajmuje spuszczenie paliwa ze zbiorników, gdzie trzeba zatankować, uwaga: milion litrów paliwa! No i trzeba jeszcze rakietę przetransportować do hangaru, aby zabezpieczyć przed ewentualnymi skutkami huraganu.

Przeczytaj także

 

Człowiek wraca na Księżyc

Lot misji Artemis 1 jest pierwszym etapem programu Artemis, amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowanego przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, takich jak ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Celem programu jest ponowne wysłanie w 2025 bądź 2026 roku ludzi na Księżyc, oraz utworzenie tam stałej bazy. A w perspektywie kilkunastu lat – załogowy lot na Marsa.

– Nie wystartujemy, dopóki nie będziemy pewni, że wszystko jest w porządku. To jest częścią programów kosmicznych: bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze – deklaruje szef NASA Bill Nelson.

Posłuchaj

5:12
Przygotowania do kolejnej próby startu misji Artemis 1 (Bed and Breakfest)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Data emisji: 24.09.2022
Godzina emisji: 7.22

pr

Polecane