Loty kosmiczne dla turystów coraz bardziej realne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Loty kosmiczne dla turystów coraz bardziej realne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Niespełna tydzień temu miał miejsce pierwszy turystyczny lot w kosmos. Wyjątkowe wydarzenie, z zapartym tchem śledziły media na całym świecie. Tak zwany rakietoplan wzbił się w powietrze z terytorium Stanów Zjednoczonych i uniósł na wysokość dziewięćdziesięciu kilometrów. W najbliższych dniach czeka nas drugi start, tym razem obsługiwany przez konkurencyjną firmę. Czy mamy do czynienia z narodzinami nowej branży turystycznej? Jak będzie wyglądać?   

Niespełna tydzień temu z lotniska w Stanach Zjednoczonych wystartował rakietoplan, na którego pokładzie znalazł się m.in. miliarder Richard Branson. Rakieta skonstruowana przez jego firmę wyniosła pasażerów na wysokość dziewięćdziesięciu kilometrów, po czym bez problemów wróciła na ziemię. 

– Wydarzenie ma zapoczątkować loty dla turystów. "To historyczny moment",  "Jesteśmy świadkami nowej branży: Turystyki kosmicznej", pisała prasa na całym świecie – relacjonował Jan Pachlowski.  

Posłuchaj

5:16
Turystyczne loty w kosmos (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na podbój kosmosu 

– Nie tylko Amerykanie ekscytują się tymi wydarzeniami. Najnowsze doniesienia, z zapartym tchem, śledzą ludzie z całego świata. Amerykanie są dumni, że to z terytorium ich kraju, rakieta wzniosła się w przestworza. Władze USA podkreślają, że niegdyś o przestrzeń kosmiczną walczyły ze sobą wrogo nastawione mocarstwa. Dziś robią to najbogatsi tego świata – mówił.  

Tym bardziej że w najbliższy wtorek w przestrzeń wzbije się rakieta kolejnego miliardera, Jeffa Bezosa. – W przeciwieństwie do poprzednika, przedsiębiorca zamierza osiągnąć pułap stu kilometrów. Wszyscy uczestnicy lotu moją pozostać w stanie nieważkości przez około dziesięć minut. Wybór daty lotu również jest nieprzypadkowy. 20 lipca przypada 52. rocznica lądowania człowieka na księżycu – wyjaśnił korespondent. 

Watch Virgin Galactic launch Richard Branson to space (first zero G!) / CNET Highlights

Nowa przestrzeń turystyczna

– By przekroczyć granice atmosfery, pojazd musi osiągać wysokość osiemdziesięciu kilometrów. Jak zapowiadają właściciele firm zajmujących się eksploracją przestrzeni kosmicznej, rejsy dla turystów będą ogólnodostępne już w przyszłym roku. Firma pierwszego miliardera w kosmosie, Richarda Bransona, sprzedała już ponad 600 biletów na podobne loty. Ich koszt waha się w przedziale około 250 tysięcy dolarów. Jak prognozują eksperci, konkurencja między firmami sprawi, że w ciągu najbliższych lat, tego typu usługi będą tanieć. Ich zdaniem, można spodziewać się, że za kilka lat bilet w kosmos będzie kosztował około 30 tysięcy dolarów – podsumował Jan Pachlowski.  

Virgin Galactic's First Fully Crewed Spaceflight #Unity22 / VirginGalactic

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 17.07.2021
Godziny emisji: 07.14

zch

Polecane