Loty na Księżyc i Marsa coraz bliżej. Ostatnie testy programu NASA Artemis

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Loty na Księżyc i Marsa coraz bliżej. Ostatnie testy programu NASA Artemis
W piątek na Ziemię powróciła czwórka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wśród nich Amerykanka Kayla BarronFoto: PAP/EPA/NASA/AUBREY GEMIGNANI

– Chcemy tam wrócić, żeby zobaczyć, jak żyje się i pracuje w warunkach atmosferycznych, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać te badania, aby lepiej przygotować się do lotu człowieka na Marsa. Księżyc jest stosunkowo niedaleko Ziemi, Mars znajduje się dużo dalej, dlatego chcemy się wcześniej znaleźć się na Księżycu – wyjaśniał Bill Nelson szef NASA.

Księżycowa rakieta, która poleci w pierwszy lot bez załogi w ramach misji Artemis 1, szykuje się właśnie do kolejnej, ostatniej już próby, która ma być w czerwcu. – Kluczowy test znany jest jako właśnie taka próba generalna, która symuluje każdy etap startu bez opuszczania rakiety przez wyrzutnię. Proces ten obejmuje ładowanie paliwa, przejście przez pełne odliczanie stymulujące start, recytowanie zegara, odliczania i opróżnianie zbiorników rakietowych – opowiada amerykański korespondent Polskiego Radia, Jan Pachlowski.  

Ta misja rozpocznie program Artemis NASA, który ma sprawić, że ludzie ponownie dotrą na Księżyc. Kiedy? Obecnie mówi się o roku 2025. Będzie to pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od ponad 50 lat, czyli od misji Apollo 17 z 11 grudnia 1972 r. Załoga założy na Księżycu pierwszą bazę, w której będą sprawdzane technologie użyte w późniejszej misji na Marsa. Tej planowanej na lata trzydzieste XXI wieku, po rozbudowie stacji Gateway.


Posłuchaj

6:15
Start misji Artemis coraz bliżej. Amerykańscy astronauci wrócę na Księżyc (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzą: Raf UzarPiotr Firan
Gość: Jan Pachlowski (amerykański korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 7.05.2022
Godzina emisji: 7.17

gs

Polecane