Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.
2021-03-06, 07:03 | aktualizacja 2021-03-08, 07:03
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
Świat wstrzymuje oddech i przygląda się sprawom związanym z podbojem kosmosu przez NASA oraz SpaceX. Rakieta Starship, zbudowana po to, by na orbitę wynosić pasażerów, nie przeszła kolejnego testu. – Maszyna wzbiła się na wysokość dziesięciu kilometrów, zawróciła i zaczęła osiadać nad Zatoką Meksykańską. Po udanym lądowaniu eksplodowała. Nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu – relacjonuje Jan Pachlowski.
Posłuchaj
Podróże pasażerskie
– SpaceX ma zrewolucjonizować podróże na orbitę okołoziemską. Opracowywane modele rakiet mają zabierać pasażerów na orbitę, Księżyc i Marsa. Konstruowane prototypy budowane są w sposób, który pozwalać będzie na ich wielokrotne wykorzystywanie. Wszystko po to, by zmniejszyć koszty eksploatacji – kontynuuje. – Warto przypomnieć, że poprzednie dwie próby lotu również były nieudane. Rakiety SN8 i SN9 rozbiły się podczas lądowania – dodaje.
Starship | SN10 | High-Altitude Flight Test / Spac
Drobny sukces
Każdy z lotów testowych trwał dokładnie sześć i pół minuty. Zdaniem miliardera udane lądowanie jest powodem do świętowania. Wizjoner zapowiada dalsze próby. Przed rozpoczęciem ostatniej z nich, w środę 3 marca, japoński miliarder Yusaku Maezawa ogłosił, że zamierza wybrać się w prywatną podróż wokół Księżyca. Lot zamierza odbyć statkiem firmy SpaceX. Ogłosił nawet konkurs, w którym poszukuje towarzyszy podróży. Miliarder planuje lot na 2023 rok.
Boom! SpaceX Starship SN10 explodes shortly after landing / VideoFromSpace
Miejsce w kosmosie
Księżyc i orbita okołoziemska to nie jedyne miejsca docelowe kosmicznych wycieczek. Przypomnijmy, że 18 lutego doszło do historycznego lądowania na Marsie. Łazik planetarny skonstruowany przez zespół NASA osiadł na powierzchni Czerwonej Planety. Jego zadaniem jest poszukiwanie śladów potencjalnego życia i sprawdzenie możliwości, jakie daje planeta. Naukowcy podkreślają, że kolonizacja Marsa przez człowieka jest możliwa. Wielu dodaje, że ostatnie dokonanie otworzy nowy rozdział w historii ludzkości.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 07.16
zch