Artemis 1: czy bezzałogowa misja na Księżyc dzisiaj wystartuje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artemis 1: czy bezzałogowa misja na Księżyc dzisiaj wystartuje?
Rakieta SLS na stanowisku startowymFoto: PAP/EPA/NASA/Joel Kowsky

Pierwsza próba startu, podjęta w poniedziałek, 29 sierpnia, nie powiodła się: zawiniła awaria w jednym z czterech silników. Dzisiaj drugie podejście – dwugodzinne okienko startowe otwiera się o godzinie 20.17 czasu polskiego. Czy tym razem wszystko pójdzie jak trzeba?

  • Powodem odwołania startu misji Artemis 1 w poniedziałek, 29 sierpnia, był fakt, że jeden z czterech silników nie mógł osiągnąć odpowiedniej temperatury
  • Jeżeli w sobotę start nie dojdzie do skutku, kolejną próbę NASA podejmie w poniedziałek, 5 września
  • Artemis 1 jest pierwszą od 50 lat misją księżycową. Jeszcze bezzałogową, ale planuje się, że w 2025 bądź 2026 roku ludzie ponownie wylądują na Srebrnym Globie

Trwają przygotowania do startu

Trwają przygotowania do kolejnej próby startu bezzałogowej misji Artemis 1, której celem jest okrążenie Księżyca. Misja ma potrwać 42 dni, a w tym czasie rakieta przeleci blisko 2 mln kilometrów, by ostatecznie powrócić na Ziemię i wodować w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.

Dwugodzinne okienko startowe otwiera się o godz. 20.17 czasu polskiego. Do ostatniej chwili przed planowanym startem będzie trwało sprawdzanie wszystkich systemów rakiety. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że to jest bardzo skomplikowana maszyna, której system jest również bardzo skomplikowany. Tutaj wszystko ze sobą musi współpracować, nie możemy dać sygnału do startu, kiedy wszystko nie jest gotowe – tłumaczy szef NASA Bill Nelson.

– Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy świadkami wydarzenia na skalę historyczną i będziemy o tym w Trójce opowiadać – dodaje w swojej relacji z Cape Canaveral korespondent Trójki w USA Jan Pachlowski. Zaznacza jednak, że nawet jeśli od strony technicznej wszystko będzie dobrze, przeszkodzić może natura. – Obecnie prognozuje się, że warunki pogodowe dają 60 procent szans na wystrzelenie rakiety – wskazuje.

Przeczytaj także


Człowiek wraca na Księżyc

Lot misji Artemis 1 jest pierwszym etapem programu Artemis, amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowanego przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, takich jak ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc w 2025 roku. To będzie niezwykle ważne wydarzenie: ostatni raz człowiek był na Księżycu w grudniu 1972 roku, czyli 50 lat temu (!), a dokonała tego misja Apollo 17.

Artemis 1 będzie pierwszą z planowanych 10 bądź 11 misji, z których przynajmniej trzy mają zakończyć się lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie. – Artemis 1 będzie bezzałogowym testem, który zapewni podstawę do eksploracji kosmosu i zademonstruje nasze zaangażowanie w rozszerzonej ludzkiej ekspansji na Księżyc i dalej, na Marsa – brzmi oficjalny komunikat NASA. – Chcemy tam wrócić, żeby wiedzieć, jak żyje się i pracuje w warunkach, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać nasze badania na tej planecie, aby lepiej przygotować się w perspektywie lotu człowieka na Marsa – dodaje Bill Nelson.

Artemis 1 Space Launch System mission animation/YouTube Orbital Velocity


Posłuchaj

4:24
Misja Artemis 1 - druga próba startu (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Data emisji: 3.09.2022
Godzina emisji: 7.15

pr

Polecane